Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Franciszek chce rozliczyć pedofilów. Ma jednak wielu wrogów w Kościele

Czytaj dalej
Fot. Rex Features/East News
Kazimierz Sikorski

Franciszek chce rozliczyć pedofilów. Ma jednak wielu wrogów w Kościele

Kazimierz Sikorski

Papież Franciszek znowu wszystkich zaskoczył. Na luty przyszłego roku zwołał szczyt poświęcony pedofilii w Kościele. Mają się na nim stawić w Watykanie przewodniczący episkopatów z całego świata. To bezprecedensowe spotkanie.

To pokazuje, że Franciszek z całą konsekwencją chce rozliczyć Kościół z pedofilskich skandali, nie będzie żadnego zamiatania pod dywan. Dzieje się to w czasie, gdy pod ostrzałem krytyki znalazł się sam papież. Jeden z arcybiskupów zarzuca Franciszkowi, że tuszował afery pedofilskie. W obronie Ojca Świętego stanęła Rada Kardynałów. Franciszek robi swoje i zapowiada rozliczenia. Już dziś się mówi, że czas lutowego szczytu (21-24 lutego 2019) może być sądnym okresem dla Kościoła. Bo pedofilia od dłuższego czasu budzi w Kościele olbrzymie kontrowersje. Z jednej strony zdecydowana postawa papieża, ze to zło trzeba zlikwidować, z drugiej zaś niewidzialny opór i to w samym Watykanie, by nie osłabiać rozliczaniem Kościoła.

Niedawno sąd w Pensylwanii przedstawił raport o nadużyciach seksualnych, których przez siedem dekad dopuszczali się księża w tym stanie. Ofiarami 300 duchownych miało paść ponad tysiąc nieletnich, a większość spraw kościelni hierarchowie zatuszowali. Nieco wcześniej pojawiły się oskarżenia o molestowanie seksualne byłego kardynała Waszyngtonu Theodora Edgara McCarricka. Hierarcha pod naciskiem dowodów zrzekł się godności kardynalskiej.

Tematowi pedofilii wśród duchownych przewija się podczas wystąpień i podróży papieskich. Mówił o tym podczas swojej niedawnej wizycie w Irlandii. - Nieskuteczność władz kościelnych, w tym biskupów, przełożonych zakonnych, kapłanów i innych w odpowiednim zareagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wzbudziła oburzenie i jest nadal przyczyną cierpienia oraz wstydu dla wspólnoty katolickiej. Podzielam te uczucia - mówił Franciszek w Dublinie.

Papież przeprosił ofiary pedofilii i obiecał, że nie zakończy walki z tą "plagą" i "potwornością". Przeszkadzają mu w tym niektórzy duchowni, jak choćby arcybiskup Carlo Maria Vigano. Jest on uznawany za lidera przeciwników papieża i chce ustąpienia Franciszka. Arcybiskup Vigano zarzuca papieżowi, że tuszował afery księży pedofilów, jest więc współwinny tragedii, która dotknęła wielu ludzi. Problem z arcybiskupem jest taki, że po ostrych słowach i liście opublikowanym do Franciszka przepadł, zamknął się w swojej celi i nie odbiera telefonu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kazimierz Sikorski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.