Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fortuny rosną jak na drożdżach. To złoty czas dla miliarderów

Czytaj dalej
Fot. Alexas_Fotos / CC0 Creative Commons
”The Times”

Fortuny rosną jak na drożdżach. To złoty czas dla miliarderów

”The Times”

Majątki miliarderów na świecie wzrosły aż o 1.3 biliona funtów - niemal 20 proc! Przyczyny? Boom na rynkach akcji i ogromny wzrost liczby super bogatych Chińczyków.

Dane pochodzą z raportu opracowanego przez szwajcarski bank UBS oraz świadczącą firmę audytorską PwC. Pogłębią one obawy związane z dysproporcjami w podziale globalnego majątku.

Wśród największych wygranych znaleźli się jedni z najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii. 54 brytyjskich miliarderów odnotowało wzrost majątku średnio o 2.3 - 2.9 mld funtów. Na czele znajduje się James Ratcliffe. To właściciel producenta chemikaliów INEOS i zwolennik Brexitu. Jego majątek szacuje się na 21 miliardów funtów. Ratcliffe jest najbogatszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii, ale…zamierza osiedlić się w Monako.

W ub. roku 2158 światowych miliarderów posiadało aktywa o średniej wartości 3.2 miliarda funtów. W 2016 średnia ta sięgała 2.9 miliarda. Raport UBS/PcW wskazuje, że ostatnie trzy dekady wytworzyły większe bogactwo, niż cały pozłacany wiek [ okres lat 1865-1918], kiedy John D. Rockefeller zostawał pierwszym na świecie miliarderem. Tylko w ub. roku poznaliśmy ponad 300 nowych miliarderów. Dodajmy jednak, że 153 wypadło z tego elitarnego grona.

Chińscy miliarderzy zwiększali majątki dwukrotnie szybciej niż ich zachodni odpowiednicy. Co tydzień do listy miliarderów dołącza dwóch obywateli Chin!

Kobiety-miliarderzy wciąż stanowią mniejszość - 11 proc. Należą do nich np. najmłodsze norweskie miliarderki Katharina i Alexandra Andersen - odpowiednio 23 i 22 lata. Odziedziczyły one udziały w zajmującym się przemysłem, finansami i nieruchomościami koncernie ich ojca. Anthony Shorrocks, ekonomista i autor raportu o bogactwie opracowanego przez bank Credit Suisse, twierdzi, że stopa wzrostu bogactwa miliarderów jest obecnie najwyższa w historii.

Jego zdaniem dziś łatwiej przychodzi „zbijanie fortuny”, niż kiedykolwiek przedtem. - Z pewnością wielu młodszych miliarderów, którzy doszli do majątku, działają w branżach, gdzie koszty stałe są niewielkie - chodzi o internet i usługi sektora finansowego.

Shorrocks porównał założyciela Facebooka Marka Zuckerberga i przemysłowca Henry Forda. - Ford, aby zwiększyć swój majątek, musiał budować fabryki, przenosić produkcję do różnych krajów. Musiał też stworzyć sieć usług - to mnóstwo czasu i pieniędzy. Jeśli masz Facebooka, prowadzenie działalności w innym kraju nie wymaga czasu i nie pociąga kosztów - mówi Shorrocks.

Daniel Pryor z brytyjskiego think tanku Adam Smith Institute twierdzi, że wzrost gospodarczy napędza wzrost standardów życia i pomaga ludziom wydźwignąć się z ubóstwa. Według niego „nowymi super bogatymi są młodsi przedsiębiorcy z USA i Chin”.

Autorzy raportu UBS/PcW wskazują, że wzrost zamożności wśród najbogatszych przyczynia się do powstawania rodzin wielopokoleniowych, podobnych do familii Rockefellerów i Rothschildów z końca XIX w. 30 najbogatszych osób powyżej 70 lat zgromadziło 70 miliardów dolarów. - Na świecie żyje 701 miliarderów w wieku powyżej 70 lat, których bogactwo, biorąc pod uwagę średnią długość życia, w ciągu najbliższych dwóch dekad przejdzie na spadkobierców i na cele filantropijne.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

”The Times”

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.