Jarosław Reszka

Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. O obrachunkach żydowskich

„Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r. Fot. Katarzyna Kural-Sadowska „Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r.
Jarosław Reszka

Widzowie obejrzeli dwa ważne spektakle w kontekście głównego tematu tegorocznego festiwalu: rozważań o nie/podległości Polski i w Polsce po 1918 roku.

Polski antysemityzm - mniejsza o to: rzekomy czy rzeczywisty - jest jak głowa hydry. Wiele razy wydawało się, że ta głowa została raz na zawsze ucięta, a ona niespodziewanie odrastała. Nawet fakt, że ostatnia duża grupa polskich Żydów na zawsze opuściła kraj pół wieku temu, sporu wokół stosunków polsko-żydowskich nie zamknął. Są one żywe także w teatrze.

„1946” - taki tytuł nosi spektakl, który pokazał na Festiwalu Prapremier Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Liczba w tytule to data pogromu kieleckiego. 4 lipca tego roku w kamienicy przy ul. Planty doszło do wielogodzinnych zamieszek, podczas których śmierć poniosło 39 obywateli polskich narodowości żydowskiej. Zgromadzeni tam Żydzi nie mieli ambicji sięgania po władzę w Polsce ani nawet bogacenia się w tym miejscu. Przeciwnie - większość z nich przygotowywała się do wyjazdu z kraju urodzenia do powstałego niedawno w Palestynie państwa Izrael.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • dlaczego Andrzej Duda musiał się tłumaczyć narodowcom
 • jak Krystyna Janda zaprezentowała się w bydgoskim teatrze
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Jarosław Reszka

Redaktor wydań "Expressu Bydgoskiego", publicysta - autor felietonów, komentarzy, recenzji książek oraz przedstawień teatralnych i operowych. Dziennikarz od ponad 25 lat. Doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor książek w zakresie językoznawstwa i literatury faktu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.