Festiwal Metropolia jest Okey. Co jeszcze przed nami?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkiewicz
Tomasz Rozwadowski

Festiwal Metropolia jest Okey. Co jeszcze przed nami?

Tomasz Rozwadowski

Jeszcze do piątku trwa w Trójmieście doroczny interdyscyplinarny festiwal artystyczny Metropolia jest Okey. Wybór imprez jest bogaty!

Środa jest trzecim dniem dorocznego trójmiejskiego festiwalu Metropolia jest Okey. Największe trójmiejskie wydarzenie kulturalne ostatniego tygodnia roku rozpoczęło się jak zwykle w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, zbliżamy się więc do półmetka imprezy, ale większość najważniejszych wydarzeń tej edycji jest jeszcze do zobaczenia, usłyszenia i przeżycia, można włączyć się w wir imprezy, najlepiej dziś.

Jak to często bywa z pomysłami sprawdzającymi się przez wiele lat, festiwal Metropolia jest Okey powstał jako jednorazowa inicjatywa i w zasadzie z przypadku. Został wymyślony w 2007 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku w celu zjednoczenia artystycznych środowisk Trójmiasta. Dziełu temu służy już po raz dziesiąty, jak zwykle odbywając się w niezagospodarowanym przez kulturę przed 2007 r. czasie pomiędzy Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

W środę drugi po poniedziałkowym koncert w Parlamencie, tym razem od godz. 17.30 (wstęp 5 zł). Zagrają: Łyko, The King’s Road, Radio Bagdad, Tymon Tymański & The Transistors (transmisja live na antenie Radia Gdańsk, początek 20.05), Jerzy Małek Group i Signal from Europa. Koncert poprowadzi Kamil Wicik.

W czwartek akcja przenosi się do klubu Sfinks 700 w Sopocie (al. Mamuszki 1, wstęp 5 zł). Wystąpią: No Toca Co, Detko Band, Motyle, Mechanism, Koniu Pan Szkapa, Mietek Blues Band, Ortalion, Ikenga Drummers, The Fruitcakes i ROD. Warto wspomnieć, że No Toca Coca są zwycięzcami konkursu Młoda Metropolia, który kwalifikuje nowe zespoły do udziału w festiwalu. Koncert poprowadzi Robert Hennig. Tego samego dnia w Gdańsku o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim Konrad Mielnik poprowadzi koncert Metropolia Klasycznie, w którym solistami będą najzdolniejsi uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia Gdańska i Gdyni (wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona) , a w Centrum św. Jana od godz. 19 Dzień Teatrów (wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona) z trzema spektaklami. Będą to, kolejno: „Natura ruchu - duet na dwa sola“ - Anna Haracz, Iwona Olszowska; „Uchodźcy. Testigo Documentary“ - Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś oraz „Werter“ - Krzysztof Dziemaszkiewicz.

Metropolia jest Okey 2016 zakończy się w piątek koncertem w klubie Ucho w Gdyni (ul. św. Piotra 2, start godz. 18, wstęp 5 zł). I tutaj program będzie bardzo bogaty: Lamia Reno, Kanaan, Call System, Jak Zwał Tak Zwał, Krystyna Durys, 3 City Stompers, A’FreAk-aN Project, Absyntia, Cotton Wing, The Rockas i Castlings. Koncert poprowadzi Kamil Dąbrowa.

Warto poświęcić parę zdań temu, co już się wydarzyło. Najważniejszym wydarzeniem świątecznego poniedziałku był koncert w klubie Parlament w Gdańsku. Gospodarzem wieczoru był dziennikarz muzyczny Przemysław Gulda, a na estradzie Parlamentu wystąpili: Crah, Enchantia, Hatti Vatti, Kiev Office, Wojtek Mazolewski, Salviction, Olo Walicki i Nagrobki. Bardzo różnorodny program, mieszanka stylistyczna i pokoleniowa były siłą tego koncertu.

Wczoraj w Gdańsku publiczność mogła wybierać pomiędzy dwiema okazjami. W Ratuszu Staromiejskim odbył się wieczór kameralnych przedstawień impro. Ta odmiana teatru jest obecna w programie festiwalu od paru lat i wyraźnie ożywiła jego przebieg. W tym samym klubie B90 rozgrywała się impreza towarzysząca Metropolii jest Okey, a było nią wręczenie niezależnych pomorskich nagród muzycznych Doki. To dopiero druga edycja tego wyróżnienia, znacznie młodszego od festiwalu, ale przez swoją misję podsumowywania i oceniania tego, co się w lokalnej kulturze dzieje, bardzo bliska jego idei. Siła Metropolii polega właśnie na corocznym bogaceniu się o kolejne elementy mozaiki.

Wyniki II edycji Niezależnej Nagrody Muzycznej DOKI 2016
27.12.2016 Gdańsk Stocznia, Klub B90

Jury w składzie: Tomasz Rozwadowski, Przemek Gulda, Kamil Wicik, Jarosław Kowal, Jakub Knera oraz Łukasz Stafiej wybrali laureatów w kategoriach:

ALBUM
Blindead „Ascension”

ARTYSTA
Mikołaj Trzaska

UTWÓR
Rara i Ola Bilińska „Przynieś to z nocy”

NOWA TWARZ
Lonker See

BOHATER DRUGIEGO PLANU
Paweł Jóźwiak

ZESPÓŁ KONCERTOWY
Spoiwo

STARY PALNIK
Przemek Dyakowski

Jury w składzie: Krzysztof Polkowski, Jacek Staniszewski, Robert Sochacki oraz Mariusz Kobaru Kowal wybrało laureatów w kategoriach:

PLAKAT
Edyta Krzyżanowska - koncert Grumbling Fur w Gdańsku

VIDEO
William Malcolm i Krystian Bogucki, "Video Girl" NIGHTRUN87

OKŁADKA
Patryk Hardziej „Stairs" Kroki

FOTO
Oskar Szramka - Organek

Wybór internautów:

ZESPÓŁ, KTÓRY MA NAJWIĘCEJ ZNAJOMYCH
Deadly Plants

Szczegółowe informacje pod: www.nck.org.pl.

t.rozwadowski@prasa.gda.pl

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.