Tomasz Rozwadowski

Festiwal Globaltica. To już piętnasta edycja święta różnorodności kultur świata

Festiwal Globaltica. To już piętnasta edycja święta różnorodności kultur świata Fot. Piotr Hukało
Tomasz Rozwadowski

W tym roku Festiwal Globaltica potrwa pięć dni, od środy do niedzieli. W programie jak zawsze najciekawsza muzyką świata, warsztaty, pyszne jedzenie, spotkania z literaturą podróżniczą, teatrem dla najmłodszych, w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego Parku Kolibki w Gdyni.

Większości bywalców Globaltica kojarzy się z dwoma głównymi, plenerowymi dniami muzycznymi, będą one w tym roku znakomicie obsadzone, ale nie wyczerpują bogactwa całego programu.

Jubileusz piętnastolecia

Organizatorzy piszą o festiwalu: „GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej“ formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie - oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film”. Pełny program pod adresem: globaltica.pl.

Na specjalnym jubileuszowym koncercie otwarcia festiwalu, w środę 17 lipca w Gdyńskim Centrum Filmowym wystąpi egipsko-francuskie Trio Abozekrys. W jego skład wchodzi dwóch braci - Mohamed i Abdallah Abozekry - grających na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im pochodzący z Francji Bastien Thé.

Zupełnie nową inicjatywą jest Polish Showcase Day at Globaltica, który odbędzie się w Parku Kolibki w czwartek w godz. 17-21. Program powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Na dwóch scenach zaprezentują się starannie wyselekcjonowane polskie zespoły folkowe, a wśród słuchaczy będą delegaci najważniejszych festiwali, targów oraz mediów poświęconych muzyce świata m.in. WOMEX, Roskilde czy magazynu Songlines. Wstęp wolny. Znakomity pomysł!

Dania główne

Największym magnesem są oczywiście piątek i sobota, tradycyjnie wypełnione muzyką i piknikowym stylem odbioru. Tegoroczny program zawiera kilka koncertów, które będą wydarzeniami wspominanymi poźniej przez fanów przez lata.

W piątek wystąpią kolejno: Odpoczno, Kalascima, Gaye Su Akyol oraz Gyedu Blay Ambolley, a w sobotę: Ladama, San Salvador, Bombino i Boban Marković Orkestar, a na afterparty Analog Africa Soundsystem. Oba dni koncertowe rozpoczynają się o godz. 18.

Boban Marković Orkestar to marka doskonale znana już bywalcom Globaltiki, ale wśród artystów przyjeżdżających po raz pierwszy jest kilka wybitnych postaci. Saksofonista i wokalista Gyedu-Blay Ambolley z Ghany reprezentuje jazzowo-funkowo-soulową odmianę muzyki highlife, która później została ochrzczona mianem simigwa-do - od tytułu jednej z jego piosenek. To żywa instytucja. Wielką gwiazdą jest także Bombino z Nigru tworzący fascynujący miks tradycyjnych elementów berberyjskich, bluesa, rock’n’rolla i reggae.

Akustyczne koncerty w Starej Wozowni, które w poprzednich latach odbywały się w czwartki, tym razem będą miały miejsce w niedzielę. Niestety bilety na to wydarzenie są już wyprzedane i wypada tylko liczyć na zwroty biletów przed samym koncertem. Zagra z zespołem perkusjonistka z Korei Płd. Kim So Ra oraz legendarny bębniarz z Burkina Faso Adama Dramé. Tak zakończy się jubileuszowa Globaltica.

17-21 lipca, różne lokalizacje na terenie Gdyni. Bilety: 40-130 zł, na część imprez wstęp wolny.

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.