Tomasz Rozwadowski

Festiwal Globaltica. To już piętnasta edycja święta różnorodności kultur świata

Festiwal Globaltica. To już piętnasta edycja święta różnorodności kultur świata Fot. Piotr Hukało
Tomasz Rozwadowski

W tym roku Festiwal Globaltica potrwa pięć dni, od środy do niedzieli. W programie jak zawsze najciekawsza muzyką świata, warsztaty, pyszne jedzenie, spotkania z literaturą podróżniczą, teatrem dla najmłodszych, w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze nadmorskiego Parku Kolibki w Gdyni.

Większości bywalców Globaltica kojarzy się z dwoma głównymi, plenerowymi dniami muzycznymi, będą one w tym roku znakomicie obsadzone, ale nie wyczerpują bogactwa całego programu.

Jubileusz piętnastolecia

Organizatorzy piszą o festiwalu: „GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej“ formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie - oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film”. Pełny program pod adresem: globaltica.pl.

Na specjalnym jubileuszowym koncercie otwarcia festiwalu, w środę 17 lipca w Gdyńskim Centrum Filmowym wystąpi egipsko-francuskie Trio Abozekrys. W jego skład wchodzi dwóch braci - Mohamed i Abdallah Abozekry - grających na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im pochodzący z Francji Bastien Thé.

Zupełnie nową inicjatywą jest Polish Showcase Day at Globaltica, który odbędzie się w Parku Kolibki w czwartek w godz. 17-21. Program powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Na dwóch scenach zaprezentują się starannie wyselekcjonowane polskie zespoły folkowe, a wśród słuchaczy będą delegaci najważniejszych festiwali, targów oraz mediów poświęconych muzyce świata m.in. WOMEX, Roskilde czy magazynu Songlines. Wstęp wolny. Znakomity pomysł!

Dania główne

Największym magnesem są oczywiście piątek i sobota, tradycyjnie wypełnione muzyką i piknikowym stylem odbioru. Tegoroczny program zawiera kilka koncertów, które będą wydarzeniami wspominanymi poźniej przez fanów przez lata.

W piątek wystąpią kolejno: Odpoczno, Kalascima, Gaye Su Akyol oraz Gyedu Blay Ambolley, a w sobotę: Ladama, San Salvador, Bombino i Boban Marković Orkestar, a na afterparty Analog Africa Soundsystem. Oba dni koncertowe rozpoczynają się o godz. 18.

Boban Marković Orkestar to marka doskonale znana już bywalcom Globaltiki, ale wśród artystów przyjeżdżających po raz pierwszy jest kilka wybitnych postaci. Saksofonista i wokalista Gyedu-Blay Ambolley z Ghany reprezentuje jazzowo-funkowo-soulową odmianę muzyki highlife, która później została ochrzczona mianem simigwa-do - od tytułu jednej z jego piosenek. To żywa instytucja. Wielką gwiazdą jest także Bombino z Nigru tworzący fascynujący miks tradycyjnych elementów berberyjskich, bluesa, rock’n’rolla i reggae.

Akustyczne koncerty w Starej Wozowni, które w poprzednich latach odbywały się w czwartki, tym razem będą miały miejsce w niedzielę. Niestety bilety na to wydarzenie są już wyprzedane i wypada tylko liczyć na zwroty biletów przed samym koncertem. Zagra z zespołem perkusjonistka z Korei Płd. Kim So Ra oraz legendarny bębniarz z Burkina Faso Adama Dramé. Tak zakończy się jubileuszowa Globaltica.

17-21 lipca, różne lokalizacje na terenie Gdyni. Bilety: 40-130 zł, na część imprez wstęp wolny.

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.