Festiwal Actus Humanus na Boże Narodzenie [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Maja Korbut

Festiwal Actus Humanus na Boże Narodzenie [ZDJĘCIA]

Maja Korbut

W poniedziałek, 5 grudnia rozpocznie się w Gdańsku szósta edycja Actus Humanus - festiwalu prezentującego muzykę dawną w interpretacjach światowej klasy i sławy artystów. Grudniowy termin Actus Humanus ma nawiązywać do świąt Bożego Narodzenia, stąd w programach koncertów często pojawia się muzyka sakralna związana z tym okresem.

Festiwal - jak podkreślał na konferencji prasowej jego dyrektor, Filip Berkowicz - nieustannie się rozrasta i rozwija. W kolejnych latach odbywa się coraz więcej koncertów: w ramach pierwszej edycji było ich pięć, teraz Actus Humanus wypełnia muzyką cały tydzień, koncertów jest więc aż siedem.

To zresztą nie koniec rozwoju tego festiwalu. Począwszy od przyszłego roku, Actus Humanus będzie muzycznie uświetniał przygotowania nie tylko do Bożego Narodzenia, ale i do Wielkanocy. Na wielkanocną edycję musimy poczekać do kwietnia (choć sądząc po ogłoszonych już nazwiskach zaproszonych artystów - warto), a na razie przed nami zimowa odsłona festiwalu.

Do Gdańska przyjadą artyści, których gdańska publiczność pokochała podczas poprzednich edycji Actus Humanus, pojawią się także wykonawcy debiutujący na tym festiwalu.

Takim właśnie debiutem będzie pierwszy, poniedziałkowy koncert. Gdańska publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję spotkać się z hiszpańską formacją Al Ayre Español kierowaną przez Lópeza Banzo. W ich wykonaniu zabrzmią hiszpańskie barokowe kompozycje bożonarodzeniowe tworzone przez utalentowanych, choć mało znanych w Europie mistrzów: Juana Manuela de la Puente, José de Torresa czy José de San Juana.

Z kolei muzykę angielską, tworzoną przez Johna Dowlanda zaprezentują w Gdańsku jeden z najsłynniejszych lutnistów świata Paul O’Dette oraz tenor Paul Agnew - znany także jako członek i obecnie lider grupy Les Arts Florissants. Paul Agnew i Les Arts Florissants gościli też na ubiegłorocznym Actus Humans, gdzie wykonali wspaniały koncert z madrygałami Claudio Monteverdiego. W tym roku zaśpiewają kolejny koncert prezentujący dalszą część twórczości genialnego kompozytora.

To jeszcze nie wszyscy artyści, którzy wracają na Actus Humanus. Ponownie zobaczymy także renomowaną orkiestrę Akademie für Alte Musik Berlin, która tym razem wykona program złożony głównie z dzieł dwóch Mozartów: Wolfganga Amadeusza oraz jego ojca Leopolda.

Finałowy koncert będzie także po części powtórką wielkich emocji sprzed lat - ponownie usłyszymy fantastycznego kontratenora Maxa Emanuela Cencica, który był gwiazdą finału edycji 2014. Tym razem towarzyszyć mu będzie formacja Armonia Atenea, a w ich wykonaniu zabrzmią brawurowe kompozycje Johanna Adolfa Hassego.

Maja Korbut

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.