Elżbieta Bieńkowska w Słupsku. Poprze działania na rzecz S6

Czytaj dalej
Grzegorz Hilarecki

Elżbieta Bieńkowska w Słupsku. Poprze działania na rzecz S6

Grzegorz Hilarecki

W poniedziałek w słupskim ratuszu odbyła się też konferencja prasowa Elżbiety Bieńkowskiej i Roberta Biedronia w sprawie S6.

Prezydent Słupska wręczył unijnej komisarz apel do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia działań samorządów ziemi słupskiej i ziemi koszalińskiej w kierunku budowy całej ekspresowej drogi. Podpisało go 10 samorządów oraz przedstawiciele przedsiębiorców, PARR i Akademii Pomorskiej. Unijna komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług zapewniła, że zajmie się sprawą drogi S6. Elżbieta Bieńkowska wczoraj w Słupsku spotkała się z samorządowcami z regionu.

Wczoraj w słupskim ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców, przedstawicieli biznesu oraz nauki z regionu słupskiego z Elżbietą Bieńkowską, Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Zdominowała je sprawa budowy drogi ekspresowej nr 6 przez Pomorze. A w zasadzie zapowiedzi przedstawicieli obecnego rządu o odłożeniu w czasie budowy środkowego odcinka nowej ekspresówki między Lęborkiem a Koszalinem. Budowa tej części drogi ma zacząć się dopiero po 2021 roku, podczas gdy ekspresówka z Goleniowa do Sianowa będzie gotowa, właśnie trwa intensywna budowa, w 2019 roku. Szybciej też powstanie trasa kaszubska od Trójmiasta do podlęborskiego Bożegopola.

Samorządowców wsparli podczas spotkania przedstawiciele Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Padły konkretne argumenty o ekonomicznym znaczeniu budowy całej S6 od Szczecina po Trójmiasto. O wykluczeniu komunikacyjnym regionu słupskiego.

- Prezydent Biedroń zaprosił mnie i myślałam, że tematem będzie spotkanie z przedsiębiorcami. Okazało się, że głównym tematem była droga S6. To nie jest moja kompetencja w UE, ale przekażę sprawę paniom komisarz od polityki transportowej i polityki spójności, które finansują budowę tej drogi - powiedziała po spotkaniu komisarz Elżbieta Bieńkowska. - Ja od wielu lat przyglądam się temu regionowi Polski. Gdy byłam w rządzie, robiliśmy badania i wyszło, że jest on najbardziej wykluczony transportowo. Dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego budowa S6 w całości jest więc priorytetem. Słyszałam dzisiaj wszystkie argumenty od przedsiębiorców o czasie dojazdu do Słupska. Mówili o wyrwie w budowie drogi ekspresowej. Dlatego zajmę się sprawą i przekażę apel słupskich i koszalińskich samorządowców, który dzisiaj otrzymałam, odpowiednim komisarzom unijnym. Droga jest potrzebna w całości od Szczecina do Trójmiasta. Ma sens, gdy powstanie w całości, a nie z przerwą w środku - zapewniała wczoraj dziennikarzy była wicepremier w rządzie Donalda Tuska.

Wczoraj w Słupsku podkreślano, że budowa drogi S6 nie jest sprawą polityczną, a gospodarczą. Stąd potrzeba wykonania inwestycji zgodnie z planami rządowymi w całości. Na co, jak mówiła pani komisarz, powinny być pieniądze. Skoro są unijne środki.

- Ta izolacja transportowa naszego regionu musi się skończyć. Dzisiaj historia tej drogi zatoczyła koło - mówił Robert Biedroń. - Budowa S6 zaczęła się po decyzji premier Bieńkowskiej i dzisiaj do niej wraca, jako przedstawicielki KE. Zgodziła się przekazać to pismo z prośbą o interwencję. To dla nas ostatnia deska ratunku. A Komisja Europejska, która wykłada pieniądze na tę drogę, może pomóc. Nie rozumiemy, dlaczego na odcinku od Koszalina do Lęborka ta inwestycja została wstrzymana. Jedyne argumenty, jakie słyszeliśmy, są polityczne, a z nimi się nie zgadzamy - mówił w imieniu samorządowców z regionu prezydent Słupska.

Unijna komisarz obiecała interwencję i uzyskanie odpowiedzi na nasze pytania, które zadaliśmy komisarz spójności Corinie Creţu: - Czy możliwe jest zbudowanie drogi za unijne pieniądze, ale nie w całości?

- Teraz nie mogę zapewnić odpowiedzi, ale gdy się tymi sprawami zajmowałam w rządzie, każdy projekt za pieniądze UE musiał dać efekty gospodarcze, społeczne i transportowe. Budowa S6 bez środkowej części, takich efektów nie da. Sprawdzę to i wrócę z odpowiedzią do państwa i pana prezydenta. Bo jeśli zrobimy drogę z punktu A do B, a w środku przerwę, to czas dojazdu się nie poprawi. Nie mówiąc o potoku pojazdów, który wpadnie z ekspresowej części S6 na starą szóstkę w regionie słupskim.

- „Głos Pomorza” nie doczekał się odpowiedzi od komisarz spójności w tej kwestii budowy S6. Czy pani uzyska taką odpowiedź? - zapytaliśmy.

- Z komisarz Creţu jesteśmy sąsiadkami, nasze gabinety w UE sąsiadują, więc zapytam. Jutro dostanie pismo w tej sprawie - odpowiedziała komisarz Bieńkowska.

- Mamy dobrego posłańca - podsumował prezydent Biedroń i zakończył konferencję. Tym razem żadnych pytań o inne słupskie sprawy nie można było zadać.

Grzegorz Hilarecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.