Dzieje militarne Gdańska. Promocja książki „Od Czarnych Huzarów do Niebieskich Beretów”

Czytaj dalej
Fot. mat. promocyjny
Henryk Tronowicz

Dzieje militarne Gdańska. Promocja książki „Od Czarnych Huzarów do Niebieskich Beretów”

Henryk Tronowicz

Dzieje dawnych gdańskich koszar, które przez dziesiątki lat do roku 2002 mieściły się we Wrzeszczu na terenach między ulicami Grunwaldzką, Słowackiego, Chrzanowskiego i Szymanowskiego są tematem książki „Od Czarnych Huzarów do Niebieskich Beretów”. Na obszerną, bogato ilustrowaną pracę złożyło się dziesięć rozdziałów.

Na terenie Osiedla Garnizon we Wrzeszczu w galerii Sztuka Wyboru odbędzie się promocja książki „Od Czarnych Huzarów do Niebieskich Beretów

Autorzy na blisko 800 stronach omawiają dzieje dawnych gdańskich koszar, które przez dziesiątki lat do roku 2002 mieściły się we Wrzeszczu na terenach między ulicami Grunwaldzką, Słowackiego, Chrzanowskiego i Szymanowskiego.

W największym skrócie. Monografię otwiera rozdział, w którym Tomasz Maćkowski zajmuje się historią terytorium dawnej Brentauer Chaussee (obecnie ulica Juliusza Słowackiego) i jego okolic sprzed powstania garnizonu (nawiązując do najstarszych źródeł pisanych autor analizuje nazwy Strzyża i Wrzeszcz) .

W rozdziałach kolejnych Piotr Czerepak przedstawia szczegółowo dzieje regimentu „Czarnych Huzarów” (1741-1818). Andrzej Nieuważny omawia dzieje „Czarnych Huzarów” związanych z Gdańskiem.

Z kolei Tomasz Marcin Duchnowski dokonuje prezentacji działań bojowych wrzeszczańskiego garnizonu w kampaniach I wojny światowej. Günter Jahr, referuje historię wrzeszczańskich koszar jako siedziby policji gdańskiej w latach 1920-1939.

Jan Daniluk zajmuje się rolą i funkcjami kompleksu koszarowego w Strzyży Górnej w czasach Wolnego Miasta Gdańska i w latach II wojny światowej. Henryk Skrzeczowski prezentuje dzieje koszar we Wrzeszczu po II wojnie światowej.

Aleksander Piwek omawia rozwój przestrzenny i architekturę dawnego garnizonu.

W rozdziale przedostatnim monografii, Roman Matuszewski zarysowuje szeroką panoramę uzbrojenia garnizonu. Monografię zamyka rozdział „Garnizon Przyszłości”, w którym Marcin Woyciechowski omawia koncepcję projektu urbanistycznego powołanego do życia ponad 10 lat temu.

Od „Czarnych Huzarów” do „niebieskich beretów”, praca pod red. prof. Krzysztofa Macieja Kowalskiego . Wydawnictwo Kosycarz Foto Press

Premiera: 20.06, Galeria Sztuka Wyboru, Wrzeszcz, ul. Słowackiego 19, godz. 17:00

Henryk Tronowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.