Danuta Strzelecka

Dworzec w Pszczółkach przejdzie renowację, zmieni się układ wnętrz

Dworzec w Pszczółkach przejdzie renowację, zmieni się układ wnętrz
Danuta Strzelecka

Wybudowany w latach 1851-1852 r. w stylu neogotyckim budynek dworca w Pszczółkach ma zostać gruntownie wyremontowany wraz ze zmianą układu wnętrza, ale z zachowaniem historycznego wyglądu zewnętrznego.

Kompleksowa przebudowa dworca kolejowego w Pszczółkach ma poprawić stan techniczny i estetyczny budynku, usprawnić ruch i przepływ podróżnych, a także dostosować przestrzeń do obecnego zapotrzebowania oraz nowych funkcji.

- Przebudowie podlegać będzie cały budynek, planowane jest również zagospodarowanie terenu wokół niego - mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z wydziału prasowego PKP S.A.

Ceglany obiekt, znajdujący się w gminnej ewidencji zabytków, ma trzy nadziemne kondygnacje. Na parterze obecnie mieszczą się pomieszczenia kas Przewozów Regionalnych i pomieszczenia PKP Telkol oraz poczekalnia. Na piętrach - trzy mieszkania.

Budynek zostanie ocieplony, znajdzie się w nim także winda prowadząca z poziomu terenu na poziom holu dworca.

We wnętrzu znajdą się także: poczekalnia, ogólnodostępne toalety, dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością oraz przewijak, kasa biletowa z zapleczem - wymienia Aleksandra Rudzińska-Rdzanek. - Pozostałe pomieszczenia zostaną przeznaczone na lokale komercyjne.

Na dworcu zostanie zainstalowany również System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz nowoczesny monitoring. Przed budynkiem staną ławki, stojaki na rowery ze stacją naprawy rowerów, śmietniki. Planowane są też nowe oświetlenie, punkty zieleni, dwa miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych i cztery zatoki krótkiego postoju.

Na czas przebudowy powstanie dworzec tymczasowy. Podpisanie umowy na wykonanie robót planowane jest w grudniu br., zakończenie prac - w II kwartale 2021 roku. Koszt inwestycji to ok. 12 mln zł.

Danuta Strzelecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.