Droższe parkowanie metodą na korki w centrach miast?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski, Jacek Losik

Droższe parkowanie metodą na korki w centrach miast?

Norbert Kowalski, Jacek Losik

Ministerstwo Rozwoju planuje dać samorządom możliwość podniesienia opłat za parkowanie. Resort chce zmniejszyć korki w miastach, proponując wprowadzenie trzy razy wyższych opłat.

Podwyższenie opłat nie będzie możliwe w każdym mieście. Nową stawkę będą mogły wprowadzić te, które mają min. 200 tys. mieszkańców. To kryterium spełniają Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec oraz Toruń. Nową strefę można będzie wprowadzić w centrach miast, ale też w najbardziej zatłoczonych dzielnicach.

Ustawodawca uzasadnia, że dzięki wyższym opłatom uda się zmniejszyć korki na najbardziej zatłoczonych ulicach i zadbać przy okazji o ochronę środowiska. Ministerstwo Rozwoju zwraca również uwagę na fakt, że limity w strefach nie były zmieniane od 14 lat.

Chociaż wprowadzenie wyższych opłat nie będzie obowiązkowe, wszystko wskazuje na to, że poznańscy kierowcy musieliby się przygotować na takie rozwiązanie.

– Obecnie rotacja pojazdów na miejscach parkingowych w centrum prawie nie istnieje i opłaty muszą być podniesione. Miejsca postojowe powinny być dostępne dla wielu kierowców, a nie dla tych, którzy przyjadą pierwsi

– przyznaje Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Tadeusz Nawalaniec zwraca również uwagę na fakt, że wraz z ewentualnym podniesieniem opłat, musiałyby również wzrosnąć... koszty kar dla kierowców.

– Jeśli tak się nie stanie, to kierowcy będą ryzykowali i unikali opłacania postoju. Przy nowych stawkach trzy godziny postoju równałyby się wysokości ewentualnej kary – uważa zastępca dyrektora ZDM.

Pozytywnie projekt nowej ustawy ocenia również Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

- W centrum miasta mamy za dużo aut i wprowadzenie możliwości podniesienia opłat za parkowanie mogłoby pomóc ograniczyć ich liczbę – wyjaśnia Maciej Wudarski.

I dodaje: – Na razie nie wiemy jednak do jakiej kwoty podnieślibyśmy opłaty tak by zrównoważyć popyt na miejsca parkingowe oraz ich podaż.

Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju umożliwiałby również wprowadzenie opłat za parkowanie nawet w weekendy. Przypomnijmy, że w stolicy Wielkopolski przez długi czas były pobierane opłaty w soboty. Dopiero w grudniu ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że jest to sprzeczne z prawem. Władze miasta nie odwołały się od wyroku, dzięki czemu obecnie kierowcy mogą parkować w weekendy w Poznaniu za darmo.

– Zapotrzebowanie na miejsca parkingowe w soboty jest duże, dlatego trzeba tę sprawę odpowiednio uregulować. Możliwość pobierania opłat w sobotę byłaby krokiem w dobrą stronę

– uważa Tadeusz Nawalaniec.

Z ciekawością zmiany proponowane przez resort rozwoju ocenia także Andrzej Rataj z Rady Osiedla Stare Miasto.

Droższe parkowanie metodą na korki w centrach miast?

Źródło: TVN24 / x-news

– Władze miasta powinny jednak dobrze zastanowić się nad każdą częścią Poznania i nie podnosić od razu wszędzie opłat. Warto byłoby wykorzystać tę możliwość nie tylko do zwiększania dochodów miasta, ale też do rewitalizacji śródmieścia i spojrzenia w szerszym kontekście na Stare Miasto – mówi Andrzej Rataj.

Współpraca: Ewa Andruszkiewicz

Norbert Kowalski, Jacek Losik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.