Dostaną stówkę więcej do ręki [infografiki]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Jolanta Zielazna

Dostaną stówkę więcej do ręki [infografiki]

Jolanta Zielazna

Od stycznia płaca minimalna wyniesie 2 tys. zł brutto, czyli 1459 zł „na rękę”. O 104 zł więcej, niż dziś.

Nieoczekiwana hojność rządu - tak najkrócej można podsumować wtorkową rządową decyzję, by od 1 stycznia 2017 r płaca minimalna wyniosła 2000 zł. To więcej niż proponowali nie tylko pracodawcy (mówili o 1900 zł), ale i związki zawodowe (1970 zł). Resort rodziny chciał podwyżki do 1920 zł. Rząd przelicytował wszystkich.

Najniższe wynagrodzenie wzrośnie o 8,1 proc. w porównaniu z obecnym rokiem.

Minimalne gonipołowę średniego

- 2 tysiące złotych to sensowna propozycja - uważa Łukasz Piechowiak, prezes fundacji Krakowskie Przedmieście. - Dorośliśmy do tego, by zwiększyć płace i wynagrodzenia. Rynkowo nie ma przeciwwskazań.

Pensja minimalna miałaby w przyszłym roku stanowić 47 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Związki zawodowe postulowały, by wynosiła połowę przeciętnego wynagrodzenia.

Marek Lewandowski, rzecznik KK NSZZ „Solidarność” przypomina, że związek nawet złożył w tej sprawie projekt ustawy. - Decyzja rządu podąża w kierunku spełnienia naszego postulatu - zauważa. - To dobra decyzja dla pracowników ale i gospodarki, bo płace w Polsce są sztucznie zaniżone, słabe. Ta podwyżka będzie nakręcać popyt wewnętrzny.

Również OPZZ uważa, że najniższe wynagrodzenie powinno wynosić połowę przeciętnego.

Ilu pracuje za najniższe

Według danych GUS najniższą płacę w 2014 roku otrzymywało 1 mln 364 tys. pracowników. W województwie kujawsko-pomorskim - 64 tys. na ogólną liczbę 694 tys. zatrudnionych . Czyli 9,2 proc. pracujących.

Ekonomista Łukasz Piechowiak, prezes fundacji Krakowskie Przedmieście mówi, że w rzeczywistości liczba osób otrzymujących najniższą płace jest niższa. Bo pracodawca najniższą pensję płaci oficjalnie a resztę pod stołem. I podwyżka minimalnej może szarą strefę ograniczyć. Oficjalna płaca będzie musiała wzrosnąć i będzie to kosztem części „pod stołem”, bo pracodawca nie będzie chciał zwiększać całkowitego kosztu pracy.

Dostaną stówkę więcej do ręki [infografiki]

Piechowiak oraz Łukasz Kozłowski, ekspert „Pracodawców RP” podkreślają, że na podwyżce zyska budżet państwa i ZUS. Bo wpłynie więcej pieniędzy z zaliczek na podatek dochodowy oraz ze składek ubezpieczenia społecznego. Będzie to około 1,5 miliarda zł. - Co może być cenne, biorąc pod uwagę skalę wydatków, które czekają budżet - zauważa Kozłowski.

- Państwo będzie miało więcej pieniędzy do dzielenia i skierowania do sektorów, na których zależy mu, by popyt rozruszać - wtóruje Łukasz Piechowiak. W tym względzie przyznaje „Solidarności” rację, gdy ta mówi o nakręcaniu koniunktury.

Z kolei Łukasz Kozłowski uważa, że wzrost płacy minimalnej będzie wpływał na najsłabsze elementy systemu zatrudnienia, czyli pracowników o niskich kwalifikacjach, bez doświadczenia, w regionach, gdzie płace są niskie a bezrobocie wysokie.

Wzrosną składki, kary, odszkodowania

Choć Marek Lewandowski, rzecznik „S” uważa, że podniesienie płacy minimalnej będzie neutralne do pracodawców, to jednak całkowity koszt pracy wzrośnie o 180 zł miesięcznie na jednego pracownika, pracownik odczuje w kieszeni 104 zł.

Jak rośnie całkowity koszt pracy dla pracodawcy - pokazujemy na infografice. To niejedyne skutki wzrostu najniższej płacy. Związane są z nią rozmaite opłaty, które stanowią jej część lub wielokrotność.Create bar charts

Wyższe składki zapłacą osoby korzystające z preferencyjnych stawek ZUS (pierwsze dwa lata działalności) - zamiast 176,33 zapłacą 190,62 zł miesięcznie.

Kara za brak OC wzrośnie do 4 i 6 tys. zł .

Minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie i mobbing nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia. Do maksymalnie 30 tysięcy zł (15- krotność najniższego wynagrodzenia) wzrosną odprawy wypłacane pracownikom z powodu likwidacji stanowiska pracy lub upadku firmy.

Wzrosną grzywny i mandaty wymierzane na podstawie Kodeksu karnego skarbowego. Zwiększy się dodatek za prace w porze nocnej - 20 proc. stawki godzinowej liczonej od minimalnego wynagrodzenia. Tych skutków finansowych jest zdecydowanie więcej.

Zlecenie- 13 zł za godzinę

Zmieni się także minimalna stawka godzinowa w umowie zlecenia. Zamiast zapowiedzianych 12 będzie to 13 zł.

Paradoksalnie, na podwyżce minimalnej płacy mogą stracić absolwenci wchodzący na rynek pracy. - Od 1 stycznia 2017 przestaje obowiązywać przepis zgodnie z którym absolwentowi można było płacić 80 proc. najniższego wynagrodzenia - przypomina Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. - Teraz trzeba będzie płacić mu 100 proc. To może zablokować zawodowy start absolwentom.

Naciskać na podwyżkę płac mogą także pracownicy, którzy zajmują wyższe stanowiska, mają cenione kwalifikacje, doświadczenie. - Jednak oczekiwane jest, żeby to było premiowane - podkreśla Kozłowski. - Bo badania pokazują, że nie ma wzrostu ogólnego poziomu płac wskutek podnoszenia płacy minimalnej. Raczej następuje spłaszczanie.

Wczoraj organizacje pracodawców Radzie Dialogu Społecznego: Pracodawcy RP, Lewiatan i BCC opowiedziały się przeciw rządowej propozycji podwyżki. Poparł ją Związek Rzemiosła Polskiego. Jednak oznacza to, że zaproponowana przez rząd kwota zapisana zostanie w rozporządzeniu i wejdzie w życie.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.