Grzegorz Kończewski

Do końca stycznia można głosować na projekt toruńskiej firmy z branży kosmicznej, wyróżniony w plebiscycie magazynu „Focus”

W „Złotym runie” firma ABM Space proponuje, by  słoneczny żagiel był wykonywany nie na Ziemi, a w kosmosie - na przykład ze złota albo metali z grupy Fot. Michał Koepke/ ABM Space W „Złotym runie” firma ABM Space proponuje, by słoneczny żagiel był wykonywany nie na Ziemi, a w kosmosie - na przykład ze złota albo metali z grupy platynowców, które występują na planetoidach
Grzegorz Kończewski

Wśród pięciu najciekawszych innowacji technicznych 2017 roku magazynu „Focus” znalazł się projekt „Golden Fleece” toruńskiej spółki ABM Space.

Chodzi o plebiscyt „Soczewki Focusa 2017”, w którym - w trzech kategoriach - wybierane są najlepsze ubiegłoroczne innowacje - polskie technologie, które autentycznie mogą podbić świat. Wśród pięciu nominowanych w kategorii innowacje techniczne znalazła się toruńska spółka ABM Space, która (wraz z łódzką firmą Amepox i inżynierami z Politechniki Warszawskiej) przygotowała projekt „Golden Fleece” („Złote runo”). Jest on nowatorskim rozwinięciem koncepcji używanego do napędu statków kosmicznych słonecznego żagla.

Czy ten projekt zwycięży w plebiscycie? To zależy od tego, ile otrzyma głosów. Głosować można do końca stycznia za pośrednictwem strony internetowej www.soczewki.focus.pl/innowacje-techniczne

Żagiel i słoneczny wiatr

ABM Space to młoda firma, która mieści się na toruńskiej starówce, a specjalizuje się w robotyzowanych systemach kosmicznych. Projektem „Golden Fleece” błysnęła w listopadzie ubiegłego roku w firmowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną prestiżowym konkursie „Space Exploration Masters”, zwyciężając w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu”.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.