Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bartosz Wojsa

Deputat węglowy: Zabrakło funduszy na rekompensaty? 600 osób czeka...

Deputat węglowy: Zabrakło funduszy na rekompensaty? 600 osób czeka...
Bartosz Wojsa

Jak to się stało, że osoby, których wniosek o rekompensatę za utracone deputaty przeszedł pozytywną weryfikację, wciąż nie dostały pieniędzy? 10 tys. zł miało trafić na ich konta do końca marca, tymczasem mija ósmy miesiąc od tej daty, a około 600 osób wciąż na rekompensaty czeka. W SRK tłumaczą, że... zabrakło funduszy.

O co chodzi z wypłatami rekompensat za utracony deputat węglowy? Sprawa stoi w miejscu już prawie rok, a przecież wszystko miało być wypłacone do końca marca - pisze pan Mariusz w liście do redakcji „Dziennika Zachodniego”. Chodzi o rekompensaty dla emerytów górniczych za utracone deputaty węglowe, które miały być im wypłacane w jednorazowej kwocie 10 tys. złotych. Mija 8. miesiąc od terminu, do końca którego rekompensaty miały wpłynąć na konta uprawnionych osób, a tu cisza.

Jak udało nam się ustalić, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń mieli tłumaczyć mieszkańcom, że pieniądze nie wpływają na ich konto, mimo pozytywnej weryfikacji wniosku, bo zabrakło funduszy. Dlaczego? - Są to osoby, których wnioski, ze względu na konieczność weryfikacji, zostały zatwierdzone po 29 marca, kiedy już nie było dotacji na wypłacenie rekompensat - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Takich osób jest około 600. Wszyscy stawiają jedno pytanie: jak to możliwe, skoro fundusze na ten cel miały zostać zabezpieczone wraz z wprowadzeniem ustawy? Wytłumaczmy to po kolei.

- To, że ktoś złożył wniosek, nie oznaczało, że automatycznie dostanie rekompensatę - mówi Jaros. - Ustawa dość szczegółowo precyzowała, kogo dotyczy i trzeba było każdy wniosek weryfikować z dokumentami źródłowymi. Nie ma centralnego archiwum byłych pracowników górnictwa, a część osób zmieniała pracę, podejmowała pracę w trakcie emerytur. To oznaczało czas potrzebny na sprawdzenie każdej sytuacji indywidualnej - dodaje.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.