Janina Stefanowska

Dawid i Maks wiedzą, jak zostać posłami

Dawid i Maks wiedzą, jak zostać posłami
Janina Stefanowska

Dzięki swojej prezentacji o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty Dawid Miotk i Maksymilian Rychert zostali pomorskimi posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

W Dniu Dziecka po raz 23 mali i nieco starsi posłowie i posłanki zbiorą się na sesji na sali plenarnej przy ul. Wiejskiej. Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku.

230 dwuosobowych zespołów zdobyło prawo uczestnictwa w obradach w drodze konkursu. Jego tematem była kwestia przestrzeni publicznej jako miejsca wolnego od symboli propagujących systemy totalitarne.

Zwrócono uwagę na obecność lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej.

Na czele 14 dwuosobowych zespołów z Pomorza znalazły się dwa z powiatu kartuskiego - po 27 punktów zdobyły ekipa Dawida Miotka i Maksymiliana Rycherta z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie oraz Julia Patoka i Aleksandra Brylowska z Zespołu Szkół w Somoninie - Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II.

- Daliśmy z siebie wiele energii, promując 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego - opowiada Dawid Miotk. - Zorganizowaliśmy m.in. marszobieg wiedzy o bohaterach, miniwystawę o formacji wojskowej w kościele.

Uczniowie nagrali też wideoankietę, która badała świadomość mieszkańców o tej jednostce. Zaangażowali się również w przygotowanie konferencji „Czym jest 66 Kaszubski Pułk Piechoty i jak związany był z Żukowem?”.

- Zebraliśmy prawie 300 podpisów pod petycją o utworzenie w Żukowie 7 tablic informujących o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty, pracujemy już nad projektem tablic - podsumowują chłopcy. - Ich oficjalne odsłonięcie ma odbyć się 18 czerwca podczas uroczystości związanych z 66 Kaszubskim Pułkiem Piechoty. Cieszymy się, że nas zauważono i będziemy uczestniczyć w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, a do tego jesteśmy w komisji!

Dwa najlepsze zespoły z każdego województwa wezmą udział w pracach komisji w połowie maja w Sulejówku. To tam przygotują projekt uchwały dotyczący tematu bieżącej sesji, pytania do ministra edukacji narodowej, wybiorą marszałków SDiM oraz przewodniczących komisji i podkomisji.

- To dla nas ogromny sukces! Chcielibyśmy podziękować naszym sojusznikom, bez których nie dałoby rady, oraz Urzędowi Gminy w Żukowie za wsparcie - nie zapominają o pomagających im dorosłym Dawid i Maksymilian.

Pierwszy polski dziecięcy sejm obradował w 1994 roku, a inicjatorem wydarzenia byli Kancelaria Sejmu oraz Janina Ochojska - prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Ponieważ sejmowe sesje dotyczą spraw ważnych dla kształtowania postaw młodych Polaków, w tym inauguracyjnym posiedzeniu mowa była o wojnie jako zagrożeniu szczęśliwego dzieciństwa.

W ten sposób młodzi odnieśli się do prowadzonych na terenie byłej Jugosławii działań wojennych. Przez kolejne lata zajmowali się prawami dziecka, globalizacją, ekologią i ekorozwojem, szkołą, samorządem uczniowskim, wolontariatem na rzecz aktywności obywatelskiej, wyborami parlamentarnymi. W 2016 roku obradowano nad miejscami pamięci jako materialnym świadectwem wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Poza zespołami z Żukowa i Somonina do Warszawy pojadą też Krzysztof Białk i Zuzanna Frey z Wejherowa, Marzena Krapkowska i Roksana Chorążewicz z Żukowa, Magdalena Richter i Błażej Wojtoń z Pszczółek, Jakub Zielonka i Jakub Nastaj z Lęborka, Daria Dusza i Patryk Majewski z Trąbek Wlk., Cezary Ruszkiewicz i Julia Kotas z Biesowic, Jakub Bródka i Adrian Thrun z I Gdyni, Cezary Błaszczyk i Oskar Leszczyński z Lęborka, Emil Reszczyński i Łukasz Socha z Rumi, Maria Szyc i Ksawery Wiecki z Kościerzyny, Dominika Kempa i Teresa Żukowska z Trąbek Wlk. oraz Natalia Peta i Karolina Szyca z Miastka.

Janina Stefanowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.