Czy "Wiedźmin" w gdyńskim Teatrze Muzycznym powtórzy sukces „Notre Dame de Paris”?

Czytaj dalej
Fot. mat.prasowe
Grażyna Antoniewicz

Czy "Wiedźmin" w gdyńskim Teatrze Muzycznym powtórzy sukces „Notre Dame de Paris”?

Grażyna Antoniewicz

We wrześniu 2016 roku na Dużej Scenie odbyła się premiera musicalu „Notre Dame de Paris”, który powstał na podstawie utworu Wiktora Hugo. Spektakl szybko stał się hitem. Czy najnowsza premiera powtórzy ten sukces?

Historię miłości Quasimodo, dzwonnika z Notre-Dame, do pięknej Cyganki Esmeraldy, która staje się przedmiotem pożądania kapłana Frollo i żołnierza Phoebu naprawdę warto zobaczyć! To jedna z letnich propozycji Teatru Muzycznego w Gdyni.

Najpierw był Hugo

Zanim powstał musical, Wiktor Hugo napisał powieść „Katedra Marii Panny w Paryżu”, której akcja toczy się w średniowieczu. Najważniejszym tematem tej wielowątkowej prozy są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej Cyganki Esmeraldy. Autor stworzył również słynną postać Ouasimoda. Hugo pisał swą powieść w roku 1830, kiedy mieszkańcy Paryża po raz kolejny powstali przeciwko surowym rządom. Budowano wówczas nowe barykady i niszczono kolejne dzieła sztuki. Inspiracją, która doprowadziła do powstania książki, było odkrycie na murze świątyni greckiego słowa oznaczającego „przeznaczenie”.

Malowidło Paryża

W tej historii nie ma postaci jednoznacznych. Każdego z bohaterów można w równym stopniu usprawiedliwić, jak i potępić. A tym, co ich zarówno usprawiedliwia, jak i potępia jest właśnie przeznaczenie.

Powieść, którą Hugo nazwał „malowidłem Paryża w XV wieku”, była wielokrotnie ekranizowana, na jej podstawie powstały także filmy rysunkowe, wyprodukowane m.in. przez studio Walta Disneya. Było wiele adaptacji filmowych, m.in. „Dzwonnik” z 1982 roku z Anthonym Hopkinsem jako Quasimodo i Lesley-Anne Down jako Esmeraldą.

Piosenka Wieku

Notre-Dame de Paris to musical, którego premiera miała miejsce 16 września 1998 w Paryżu. Prezentowany był w wielu miastach Francji, Belgii, Szwajcarii oraz w Quebecu. W Paryżu ponownie wystawiono go w grudniu 2005 roku. Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu premiery, kiedy to w rolę Quasimodo wcielił się Garou, a jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku „Song of the Century”.

Jak mówił przed premierą Igor Michalski, dyrektor gdyńskiej sceny, „Notre Dame de Paris” to jedno z najwybitniejszych przedstawień muzycznych na świecie. - Wyjątkowe pod względem artystycznym i niezwykle wymagające technologicznie.

Podczas prób, gdyński zespół zrobił na francuskich realizatorach tak duże wrażenie, że po raz pierwszy w historii „Notre Dame” spektakl grany jest z udziałem orkiestry i chóru na żywo.

„Talentu zatrudnionych do tego musicalu artystów nie da się opisać, można go tylko zobaczyć na własne oczy oraz odczuć w postaci kolejnych fal zachwytu” - pisał Dziennik Teatralny.

Libretto i teksty piosenek: Luc Plamondon, songi: Zbigniew Książek, reżyseria: Gilles Maheu, kierownictwo muzyczne: Dariusz Różankiewicz, choreografia: Martino Müller, scenografia: Christian Rätz, kostiumy: Fred Sathal.

We wrześniu premiera "Wiedźmina"

Trwają próby do musicalu „Wiedźmin”. Scenariusz powstał na podstawie opowiadań Andrzeja Sapkowskiego: „Miecz przeznaczenia”, „Kwestia ceny”, „Ostatnie życzenie”, „Coś więcej”, „Okruch lodu”. Głównym bohaterem jest Geralt z Rivii, wiedźmin, mutant, który za pomocą magii i nadludzkich umiejętności broni ludzi przed potworami, nie stroniąc przy tym od zapłaty. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Poza trudnościami, jakie napotyka na swojej drodze wiążąc się z czarodziejką Yennefer, Geralt bierze również udział w wielu niesamowitych przygodach. Chcąc chronić zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół, wiedźmin stara się zachować neutralność w szalejącym świecie.

Podobnie jak pozostali bohaterowie potrafi korzystać z magii i przygotowany jest do walki ze smokami czy potworami. Geralt nie jest jednak zwykłym najemnikiem, trudniącym się płatnym sprzątaniem złych stworów. Często działa pod wpływem emocji, sprzyja słabszym, poświęca się dla innych. Wśród kluczowych postaci jest też księżniczka Ciri - jedyna dziewczynka obdarzona zdolnościami magicznymi, przeznaczona Geraltowi poprzez tzw. Prawo Niespodzianki. Towarzyszem i przyjacielem Geralta jest bard Jaskier.

Na podstawie książki Sapkowskiego powstał już komiks, nakręcono film, serial, stworzono popularne i nagradzane na całym świecie gry komputerowe. Teraz czas na musical. Adaptacja i reżyseria: Wojciech Kościelniak, muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek, teksty piosenek: Rafał Dziwisz. W roli wiedźmina zobaczymy Krzysztofa Kowalskiego i Modesta Rucińskiego (gościnnie).

Premiera planowana jest na 15 września.

Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.