Alicja Charzyńska

Czy warto inwestować w odśnieżarkę?

Odpowiednia do rozmiaru i ukształtowania terenu odśnieżarka zapewni sprawne usuwanie śnieg Fot. Materiały prasowe Aries Power Equipment /Honda Odpowiednia do rozmiaru i ukształtowania terenu odśnieżarka zapewni sprawne usuwanie śnieg
Alicja Charzyńska

Blisko połowa Polaków mieszka w jednorodzinnych domach: dla nich zima to okres dodatkowych obowiąków. Nieodśnieżenie chodnika przy posesji lub niestrącenie sopli lodu zagrażających przechodniom grozi mandatem.

Właściciel nieruchomości (a także jej użytkownik wieczysty) jest odpowiedzialny za to, by chodnik przed nią był odśnieżony. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat. Trzeba również pamiętać o ryzyku złamania czy skręcenia nogi przez przechodnia i konsekwencjach tego wydarzenia.Pierwszy śnieg już za nami - warto zrobić przegląd zimowego wyposażenia.

Prawny obowiązek

Obowiązek odśnieżania terenu wokół posesji wynika z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z13 września 1996 r. W świetle tej ustawy chodnikiem jest wydzielona część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio (to ważne) przy granicy nieruchomości. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów należy nie tylko zgarnąć śnieg z nawierzchni, ale i skuć lód, by nikt na chodniku się nie poślizgnął.

Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest tak, że to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek odśnieżania. W niektórych przypadkach zająć się tym powinna gmina. Chodzi o sytuacje, w których pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas miejskiej zieleni (nie musi to być szeroki pas, wystarczy metr trawnika), gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub gdy na wysokości nieruchomości znajduje się przystanek - w wymienionych przypadkach za odśnieżenie chodnika odpowiada gmina, bez względu na to, czy przylega on do nieruchomości.

Do ukarania niepokornego właściciela nieruchomości uprawniona jest straż miejska/gminna, która najczęściej nakłada na winnego mandat w wysokości 100 zł, choć maksymalna stawka to 500 zł. Jednak jeśli ukarana osoba nie zgodzi się przyjąć mandatu lub nieodśnieżanie chodnika będzie zjawiskiem powtarzającym się, sprawa trafi do sądu, a ten ma możliwość nałożenia grzywny, której kwota może kilkakrotnie przewyższać maksymalną stawkę mandatu.

Praktycznym rozwiązaniem jest wyznaczenie miejsca na posesji, gdzie - w razie dużych opadów śniegu - będziemy jego nadmiar składować do roztopów. Dzisiaj rzadkością jest bowiem wywożenie śniegu z miejskich ulic.

Fachowcy radzą, by nie czekać, aż nas zasypie: odśnieżanie terenu wokół domu i podjazdu jest wskazane nawet przy niewielkich opadach. Ważne jest, by czynność tę wykonać jak najszybciej, efektywnie i optymalnie niskim kosztem. Jakie urządzenia w tym pomogą?

- Jednym z nich jest dmuchawa. To idealne - lekkie, ciche i bardzo efektywne - narzędzie do usuwania cienkiej warstwy sypkiego śniegu, zwłaszcza w godzinach porannych, gdy zależy nam na szybkim oczyszczeniu chodnika czy podjazdu. Zdmuchnięcie śniegu z chodnika przed domem zajmuje dosłownie chwilę - mówi Rafał Pęczkowski z Aries Power Equipment - generalnego dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Odśnieżarka to nie kaprys

Taka maszyna, która zapewni sprawne i wygodne usuwanie śniegu, to marzenie każdego posiadacza domku. Powinna być jednak dostosowana do wielkości oraz ukształtowania terenu do odśnieżenia.

- Nowoczesne maszyny do odśnieżania są coraz lepiej dostosowane do różnorodnych oczekiwań użytkowników. Moc silnika, która wpływa na wydajność oraz odległość wyrzutu śniegu, określamy pod kątem wielkości powierzchni. Układ jezdny, kołowy lub gąsienicowy, powinien być dostosowany do ukształtowania nawierzchni. Do równie ważnych kryteriów, rzutujących na łatwość pracy i eksploatacji maszyny, należy rodzaj napędu, niezawodność w niskich temperaturach i wydłużona żywotność maszyny - mówi Pęczkowski.

Do odśnieżania równych powierzchni zalecane są maszyny z kołowym układem jezdnym, natomiast do nierównych i pochyłych powierzchni - na gąsienicach. Wygodnym rozwiązaniem jest odśnieżarka hybrydowa - niezależny system napędu elektrycznego na każdą z gąsienic zapewnia zawracanie maszyny w miejscu. Odśnieżarki bez napędu i z napędem mechanicznym służą do sprawnego odśnieżania podjazdów, posesji i chodników przed nią. Napęd hydrostatyczny umożliwia dostosowanie optymalnej prędkości maszyny do grubości warstwy śniegu. Do szybkiego i intensywnego usuwania dużych zasp oraz zmrożonego śniegu przeznaczone są maszyny z napędem hybrydowym, gwarantującym wysoką moc, wydajność i niezawodność w najtrudniejszych warunkach.

Do nawierzchni z kostką brukową i porośniętych roślinnością warto zastosować maszyny wyposażone w gumowe łopaty wirnika lub regulację wysokości zbieraka.

Alicja Charzyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.