Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Czy laserowe technologie pomogą w walce z bólem? Współczesna medycyna pomaga w nierównej walce z chorobami

Czy laserowe technologie pomogą w walce z bólem? Współczesna medycyna pomaga w nierównej walce z chorobami
Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Czy laserowe technologie pomogą w walce z bólem? Współczesna medycyna pomaga w nierównej walce z chorobami a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom inżynierów z Politechniki Świętokrzyskiej otwiera się coraz więcej możliwości

Coraz więcej przedsiębiorców podnosi jakość swoich usług poprzez wprowadzanie technologii laserowych do procesów produkcyjnych. Na współpracę z uczelnią zdecydowała się firma z Łomianek, produkująca sondy do interwencyjnej terapii bólu. Dzięki aparatowi można usuwać uciążliwe objawy za pomocą bardzo niskich temperatur.

Kriosonda zostaje wprowadzona przez skórę w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG do precyzyjnie zlokalizowanego wcześniej nerwu. Przy minus 80 stopniach Celsjusza tkanka nerwu ulega "zamrożeniu", co uwalnia pacjenta od bólu. Po krótkiej obserwacji pacjent może wrócić do codziennych czynności. Zabieg można powtórzyć, jeśli dolegliwości bólowe ponownie powrócą. Badania wykazały, że wielokrotne zamrażanie nerwu nie powoduje negatywnych skutków.

Efekt zamrożenia nerwu można porównać do działania środków przeciwbólowych. Z tą różnicą, że w krilezja wywołuje efekty długotrwałe. Jak twierdzą specjaliści, metodę można stosować przy leczeniu niemal każdego przypadku przewlekłego bólu.
Współczesna medycyna pomaga w nierównej walce z bólem a dzięki nowoczesnym technologiom otwiera się coraz więcej możliwości. Nie tylko w służbie zdrowia. Przemysł lotniczy też sięgnął po niezawodny laser. Tu sprawdza się w usuwaniu powłok lakierniczych z powierzchni remontowanych samolotów.

Najczęściej dziś stosowane przemysłowe techniki usuwania starych powłok malarskich to metody chemiczne i mechaniczne. Obydwie jednak mają wiele wad – są kosztowne, czasochłonne, niebezpieczne i zanieczyszczające środowisko. Dlatego coraz częściej ich rolę przejmuje pozbawiony tych mankamentów laser. Jeśli odpowiednio ustawimy takie parametry jak długość fali, energia wiązki i częstotliwość impulsów, zniszczona zostanie tylko powłoka malarska, bez naruszenia podłoża. To w pełni zautomatyzowany bezpieczny, a do tego dużo szybszy proces niż standardowe metody usuwania farb.

Materiał Informacyjny Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.