Czesław Wachnik

Czy hala sportowa w Zielonej Górze Ochli powstanie?

W trakcie roku szkolnego uczniowie muszą ćwiczyć w pomieszczeniu o wymiarach 9 na 12 metrów. Na zdjęciu: była klasa II b Fot. Czesław Wachnik W trakcie roku szkolnego uczniowie muszą ćwiczyć w pomieszczeniu o wymiarach 9 na 12 metrów. Na zdjęciu: była klasa II b
Czesław Wachnik

Przed kilkoma dniami ministerstwo sportu i turystyki pochwaliło się, że na rozbudowę i modernizację obiektów sportowych, służących bezpośrednio dzieciom i młodzieży, przeznaczy w 2017 roku 245 mln zł. Za te pieniądze powstanie około 500 obiektów przyszkolnych w 16 województwach. Będą to sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska i urządzenia lekkoatletyczne.

Niestety wśród tych około 500 obiektów nie ma budowy hali sportowej przy szkole w Zielonej Górze Ochli. A właśnie do ministerstwa sportu Urząd Miejski w Zielonej Górze wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie budowy hali o wymiarach 32 na 18 metrów, która wprawdzie nie byłaby obiektem pełnowymiarowym np. do gry w piłkę ręczną, ale jak na potrzeby szkoły, jej wymiary stałyby się wystarczające. Wstępnie oszacowano, że budowa takiego obiektu będzie kosztowała około 3-3,5 mln zł.

Niestety życie szybko zweryfikowało te szacunki. W pierwszym przetargu najtańsza oferta opiewała na 4,5 mln zł, dlatego został on unieważniony. Ale w drugim przetargu ceny były jeszcze wyższe, najtańsza oferta to 4,72 mln zł, a kolejna nawet 5,7 mln zł.
Czy zatem hala powstanie? Bezsporne, że jest ona niezwykle potrzebna, bo dziś uczniowie ćwiczą w pomieszczeniu o wymiarze 9 na 12 metrów. Za budową hali murem stoją mieszkańcy Zielonej Góry Ochli. Otóż z tzw. funduszu połączeniowego przekazali oni na jej budowę prawie 2,8 mln zł. A przecież te pieniądze można było przeznaczyć chociażby na modernizację tak potrzebnych dróg osiedlowych. Co zatem dalej?

Jak nam w czwartek powiedział prezydent Janusz Kubicki, hala w w Zielonej Górze Ochli powstanie, wcześniej czy później. - O negatywnej decyzji w sprawie dofinansowania dowiedziałem się przed chwilą. Dlatego nie mam jeszcze wypracowanego stanowiska. Rozwiązania są dwa, znaleźć w budżecie miasta brakujące 2 mln zł i rozpocząć budowę. Tylko kiedy? Tu przypomnę, że obecnie mamy tak szeroki program inwestycyjny, że budowa hali w Ochli jest mało realna. Może zatem lepszym rozwiązaniem jest przełożenie inwestycji na przyszły rok. Wtedy możliwe byłoby ponowne złożenie wniosku do ministerstwa sportu o dofinansowanie hali. Na razie aktualne są oba rozwiązania, a które zostanie zaakceptowane, okaże się w najbliższych dniach - powiedział prezydent Kubicki.

Tu przypomnijmy, że kiedy w czerwcu odwiedziliśmy szkołę w Zielonej Górze Ochli, zastępca dyrektora Krzysztof Stamirowski, przekonywał, że hala jest szkole nie potrzebna, ale niezbędna.

- Pomieszczenie, w którym ćwiczy maksymalnie 15 uczniów, trudno nazwać salą gimnastyczną - podkreślił zastępca dyrektora. - Zawsze panuje tam ogromny tłok, a dodatkowo pomieszczenie ma fatalną wentylację, co utrudnia zajęcia. W lecie czy też przy dobrej pogodzie jest łatwiej, bo z hali można zrezygnować. Obok jest boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę nożną, ręczną i koszykówkę. Jednak warunkiem, by uczniowie mogli tam ćwiczyć, jest dobra pogoda.

Nasz rozmówca zauważył też, że z zajęć szkolnych korzysta około 175 uczniów. A niebawem w szkole będzie klasa siódma, a później ósma, co przekłada się na bardziej wyrośniętych uczniów, dla których obecna sala będzie zwyczajnie zbyt mała.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.