„Czarno-biały Gdańsk lat 60.” - wystawa w Zielonej Bramie

Czytaj dalej
Fot. Jezry Dygasiewicz
Gabriela Pewińska

„Czarno-biały Gdańsk lat 60.” - wystawa w Zielonej Bramie

Gabriela Pewińska

Sześciu fotografów, czyli sześć spojrzeń na miasto

Przed nami wystawa zdjęć ze zbiorów Działu Fotografii gdańskiego Muzeum Narodowego autorstwa dokumentalistów powojennego Trójmiasta, takich jak: Janusz Uklejewski, Jerzy Dygasiewicz, Janusz Rydzewski, Edmund Zdanowski, Bolesława Zdanowska i Tadeusz Link.

„Czarno-biały Gdańsk lat 60.” - wystawa w Zielonej Bramie
Bolesława Zdanowska Sieci, przed 1960 rokiem

- Sześciu autorów, a więc sześć różnych spojrzeń na miasto przełomu lat 50 i 60. - mówi kurator Maja Bieńkowska. - Czy na tych zdjęciach widać ową „szarość”, tak chętnie używany dziś epitet na określenie tamtych lat? Czy entuzjazm nowoczesności wzmacniany przez ówczesną propagandę socjalistyczną miał konsekwencje w twórczości artystów? To co prezentują te fotografie to raczej kontrasty. Owa czerń i biel, nie tylko w kwestii kolorów, ale i emocji. Z jednej strony - powojenny entuzjazm odbudowy - w katalogach określany jako „stanięcie na progu szeroko zakrojonego rozwoju” , z drugiej - ruiny krajobrazu. Każde z tych zdjęć ma w sobie to „coś”. Warto zwrócić uwagę na prace Edmunda Zdanowskiego, choćby te przedstawiajace Bazylikę Mariacką widzianą przez ażur roślinności, kwiatów lub ukwieconych drzew. Przyciaga wzrok romantyczna fotografia dwóch marynarzy wpatrzonych w morze. Ciekawostką są na pewno zdjęcia Tadeusza Linka, znanego twórcy fotografii teatralnej. Na wystawie pokażemy jego zdjęcia portu, plaży, liryczne ujęcia sieci rybackich. To takie teatralne, powiedziałabym, spojrzenie na Gdańsk. Prezentowane tu fotografie to obraz nieco retro, ale warto przywołać estetykę z lat, kiedy analogowa fotografia czarno-biała święciła triumfy.

„Czarno-biały Gdańsk lat 60.” - wystawa w Zielonej Bramie
Tadeusz Link Impresja portowa, przed 1962 r.

Siłą prezentowanych fotografii jest związek ich twórców z Trójmiastem - podkreślają pomysłodawcy ekspozycji.

Potrafili oni uchwycić swoistego - zdawałoby się nieuchwytnego - ducha Wybrzeża. Wśród krajobrazów stoczniowych, ludzi przy pracy, nowoczesnego budownictwa rejestrowali życie mieszkańców i turystów korzystających z uroków Trójmiasta. To nie tylko dokument tamtych czasów, ale i dowód artystycznej wrażliwości.

„Czarno-biały Gdańsk lat 60.” - wystawa w Zielonej Bramie
Jerzy Dygasiewicz Nad morzem. Rok 1962

MNG/ Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), 7.07. - 20.08. Wernisaż: 6.07. , godz. 18. Wstęp wolny.

Gabriela Pewińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.