Agnieszka Kamińska

Czarna Woda promuje budownictwo z drewna

Grupa ekspertów chce znieść obecnie istniejące bariery w rozwoju budownictwa drewnianego Fot. mat. prasowy Grupa ekspertów chce znieść obecnie istniejące bariery w rozwoju budownictwa drewnianego
Agnieszka Kamińska

Eksperci od budownictwa ekologicznego chcą nowych rozwiązań, które usprawnią nowoczesne, drewniane budownictwo w kraju.

- Powołanie stowarzyszenia, na bazie dotychczas działającego klastra, pozwoli też na łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania - wyjaśnia Iwona Grajewska, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

Czarna Woda ma szansę zostać silnym i liczącym się w Europie ośrodkiem produkcyjnym, szkoleniowym oraz badawczo-rozwojowym, jeśli chodzi o budownictwo z drewna. Powstało stowarzyszenie, które będzie popularyzować nowoczesne i ekologiczne domy oraz lobbować za zmianą prawa.

Najważniejszym celem organizacji jest uproszczenie przepisów budowlanych. Eksperci już przystąpili do opracowania rozwiązań prawnych, które usprawnią m.in. proces inwestycyjny i poprawią jakość budownictwa drewnianego w Polsce.

Wysłali już list do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa. Apelują w nim, aby resort przyspieszył prace związane z opracowaniem nowego prawa, przyjaznego nowoczesnemu budownictwu.

- Aktualnie obowiązująca norma hamuje rozwój budownictwa drewnianego. Na przykład nie można używać nowoczesnych, a co najważniejsze, rodzimych materiałów i technologii, mających wpływ na trwałość i jakość budownictwa. Materiały te teraz eksportujemy - dodaje Iwona Grajewska.

Do stowarzyszenia już przystąpiły lub - zgodnie z deklaracjami - przystąpią przedsiębiorcy działający w branży drzewnej, Ośrodek Badawczo Rozwojowy w Czarnej Wodzie, wyższe uczelnie, m.in. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz firma Steico.

Agnieszka Kamińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.