Agnieszka Kamińska

Czarna Woda promuje budownictwo z drewna

Grupa ekspertów chce znieść obecnie istniejące bariery w rozwoju budownictwa drewnianego Fot. mat. prasowy Grupa ekspertów chce znieść obecnie istniejące bariery w rozwoju budownictwa drewnianego
Agnieszka Kamińska

Eksperci od budownictwa ekologicznego chcą nowych rozwiązań, które usprawnią nowoczesne, drewniane budownictwo w kraju.

- Powołanie stowarzyszenia, na bazie dotychczas działającego klastra, pozwoli też na łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania - wyjaśnia Iwona Grajewska, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

Czarna Woda ma szansę zostać silnym i liczącym się w Europie ośrodkiem produkcyjnym, szkoleniowym oraz badawczo-rozwojowym, jeśli chodzi o budownictwo z drewna. Powstało stowarzyszenie, które będzie popularyzować nowoczesne i ekologiczne domy oraz lobbować za zmianą prawa.

Najważniejszym celem organizacji jest uproszczenie przepisów budowlanych. Eksperci już przystąpili do opracowania rozwiązań prawnych, które usprawnią m.in. proces inwestycyjny i poprawią jakość budownictwa drewnianego w Polsce.

Wysłali już list do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa. Apelują w nim, aby resort przyspieszył prace związane z opracowaniem nowego prawa, przyjaznego nowoczesnemu budownictwu.

- Aktualnie obowiązująca norma hamuje rozwój budownictwa drewnianego. Na przykład nie można używać nowoczesnych, a co najważniejsze, rodzimych materiałów i technologii, mających wpływ na trwałość i jakość budownictwa. Materiały te teraz eksportujemy - dodaje Iwona Grajewska.

Do stowarzyszenia już przystąpiły lub - zgodnie z deklaracjami - przystąpią przedsiębiorcy działający w branży drzewnej, Ośrodek Badawczo Rozwojowy w Czarnej Wodzie, wyższe uczelnie, m.in. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz firma Steico.

Agnieszka Kamińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.