Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Co zmieni się w szczepieniach obowiązkowych dzieci od 1 stycznia 2019? - relacja z dyżuru z ekspertem

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
(ea)

Co zmieni się w szczepieniach obowiązkowych dzieci od 1 stycznia 2019? - relacja z dyżuru z ekspertem

(ea)

Zmiany w kalendarzu obowiązkowych szczepień ochronnych, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2019, były tematem redakcyjnego dyżuru z ekspertem z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Przy redakcyjnym telefonie dyżurowała Marta Wiśniewska, asystent Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Co zmieni się w szczepieniach obowiązkowych dzieci od 1 stycznia 2019? - relacja z dyżuru z ekspertem
Katarzyna Paczewska Przy telefonie dyżurowała Marta Wiśniewska, asystent Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy

Przeciwko jakim chorobom dzieci są obowiązkowo szczepione w Polsce?
Dzieci są szczepione obowiązkowo przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, zakażeniu Haemophilus influenzae typu b (Hib), odrze, śwince, różyczce, zakażeniom wywołanym przez Streptococcus pneumoniae (pneumokoki).

Szczepienia rozłożone są w czasie:
w pierwszym roku życia:

- w ciągu 24 godziny po urodzeniu dzieci szczepi się przeciwko gruźlicy i WZW typu B;

- w drugim miesiącu życia (po ukończeniu 6 tygodnia życia) – WZW typu B, błonica, tężec, krztusiec, Hib, pneumokoki;

- w 4 miesiącu życia (po ukończeniu 14 tygodnia życia) – błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis, Hib, pneumokoki;

- w 5-6 miesiącu życia – błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis, Hib;

- w 7 miesiącu życia – WZW typu B;

w drugim roku życia:

- w 13-15 miesiącu życia – odra, świnka, różyczka, pneumokoki;

- w 16-18 miesiącu życia – błonica, tężec, krztusiec, poliomyelitis, Hib;

- w 6 roku życia – błonica, tężcec, krztusiec, poliomyelitis;

w 10 roku życia – odra, świnka, różyczka (od 1.01.2019 r. będą wykonywane w 6 roku życia);

w 14 roku życia – błonica, tężec, krztusiec;

w 19 roku życia – błonica, tężec.

 • Czy za szczepienia trzeba płacić?
 • Jakie zmiany w szczepieniach wchodzą w życie od nowego roku?

Odpowiedzi na te i inne pytania  z zakresu szczepień dzieci - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

(ea)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.