Były zamachy, będą skrupulatne kontrole

Czytaj dalej
Fot. Michał Pawlik
Szymon Zięba

Były zamachy, będą skrupulatne kontrole

Szymon Zięba

Zaostrzone właśnie przepisy mogą wydłużyć kontrolę na granicy. Kłopot mogą mieć turyści podróżujący poza strefę Schengen.

Kolejki i ciągnące się odprawy na przejściach granicznych, w tym między innymi na gdańskim lotnisku, mogą stać się uprzykrzającą turystom życie rzeczywistością. Od piątku, 7 kwietnia, obowiązują bowiem zaostrzone przepisy Kodeksu Granicznego Schengen. Jak podają służby, powodem zmian jest „reakcja Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne”.

Oznacza to, że turyści, którzy np. w zbliżające się święta wielkanocne lub nadciągające wielkimi krokami wakacje będą chcieli wybrać się na urlop (lub z niego wrócić) do jednego z krajów leżących poza strefą Schengen, będą musieli liczyć się ze skrupulatną kontrolą pograniczników.

- Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć - przewiduje ppor. SG Agnieszka Golias z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Przypomnijmy - strefa Schengen to porozumienie znoszące kontrolę osób przekraczających granice państw, które do niej należą. Oznacza to, że zaostrzone przepisy nie będą dotyczyły tych, którzy będą chcieli dostać się np. do Holandii.

Przepisy zaostrzono przez utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne

Problemem może okazać się jednak już podróż z Polski np. do Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji czy Bułgarii. Dłuższe oczekiwanie na odprawę może spotkać także turystów, którzy zechcą odwiedzić wracające do łask wakacyjne kierunki podróży - np. Tunezję czy Egipt.

- Wzmożona kontrola przy wyjeździe i wjeździe do strefy Schengen polega na systematycznej odprawie osób korzystających z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa Unii, z wykorzystaniem Systemu Informacyjnego Schengen i innych unijnych i krajowych baz danych - opowiada w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” kpt. SG Andrzej Juźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - Wszystkie osoby przekraczające granicę zewnętrzną będą weryfikowane w tych systemach. Do 6 kwietnia osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania się podlegały minimalnej odprawie granicznej, która polegała na szybkiej i bezpośredniej weryfikacji tożsamości i ważności dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy dotyczące przekraczania granic zewnętrznych

Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem, by bezpośrednio z Pomorza dostać się za granicę, jest skorzystanie z usług lotniska w Gdańsku. Czy planując wakacje, powinniśmy się spodziewać tam gigantycznych kolejek? - Sytuacja będzie monitorowana. Jeśli zauważymy, że czas oczekiwania do odprawy się wydłuża, zaangażowanych będzie więcej funkcjonariuszy - podkreśla jeden z pracujących na lotnisku pracowników Morskiego Oddziału SG. - Oczywiście, w przedświątecznym i przedwakacyjnym okresie - jak co roku - występuje zwiększony ruch lotniczy i bierzemy to pod uwagę, jednak nie przewidujemy utrudnień. Gdyby jednak wystąpiły, będziemy zwiększać liczbę pograniczników dokonujących kontroli - zapewnia kpt. SG Andrzej Juźwiak.

Tymczasem, choć ewentualne dłuższe odprawy będą niedogodnością dla części turystów, eksperci od spraw bezpieczeństwa wewnętrznego są zgodni:

- To dobrze, że służby dokładnie sprawdzają podróżnych. W dzisiejszej rzeczywistości lepiej dmuchać na zimne.

Szymon Zięba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.