Bydgoszcz: Złota rączka pomoże, ale raz na trzy miesiące

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Sławomir Bobbe

Bydgoszcz: Złota rączka pomoże, ale raz na trzy miesiące

Sławomir Bobbe

Proste wydawałoby się czynności, jak wymiana żarówki, deski sedesowej czy przymocowanie lustra seniorom potrafią sprawić sporo problemów. Rozwiązuje je program miejskie program „Złota rączka”.

- Program działa od października 2018 roku i skierowany jest do osób powyżej 65 roku życia, samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo, których dochód nie przekracza kwoty 1402,00 złote netto - informuje bydgoski ratusz.

Na pomoc może liczyć każdy senior, który spełnia te kryteria. Jednak nie wszystkie prace przez miejskiego fachowca mogą zostać wykonane. Chodzi o to, by specjalista zatrudniony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nie zajmował się on pracami, które powinny zostać wykonane nap przykład w ramach gwarancji.

Naprawy drobne i kłopotliwe

- Program „Złota rączka” polega na świadczeniu pomocy w nieskomplikowanych sprawach technicznych i drobnych naprawach, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i uprawnień, natychmiastowej interwencji i nie są świadczone w ramach innych umów np. przez wspólnotę mieszkaniową czy administrację budynku - wyjaśniają urzędnicy.

Na jaką pomoc można zatem liczyć i jakie prace kwalifikują się do wsparcia? To pomoc m. in. w: wymianie klamek, wkręceniu korków, naprawie cieknącego kranu, czy czyszczeniu odpływu, wymiany uszczelek, uszczelnianiu okien lub drzwi, przymocowanie luster, obrazów czy półek, podklejanie listew, wymianę gniazdek i inne drobne czynności naprawcze.

Dotychczas skorzystało z niego 109 gospodarstw domowych - w sumie wykonano 139 usług.

Hydraulik potrzebny od zaraz

Do najczęstszych usług należały naprawy usterek instalacji wodnych i kanalizacyjnych (naprawa cieknącego kranu, czyszczenie odpływu, wymiana uszczelki, deski) i elektrycznych (wymiana i montaż gniazdek lub kontaktów, instalowanie oświetlenia), a także uszczelnianie okien lub drzwi, a także montaż karniszy oraz półek.

Warto wiedzieć, że usługa wraz z materiałami potrzebnymi do jej wykonania nie może przekroczyć 50 złotych brutto - tylko w tym przypadku naprawa będzie bezpłatna. Natomiast koszt materiałów przewyższający tę kwotę pokrywany będzie ze środków zgłaszającego. Z programu „Złota rączka” można korzystać maksymalnie co 3 miesiące.

Gdzie dzwonić po pomoc?

Zgłoszenia usług naprawczych przyjmowane są telefonicznie przez pracownika MOPS w godzinach 9:00 - 13:00, tel. 52 32 54 450 lub osobiście od poniedziałku do piątku w siedzibie MOPS w godzinach od 9:00-13:00, parter pok. nr 17.

Liczba

100 osób skorzystało dotychczas z miejskiego programu „Złota rączka” skierowanego do bydgoskich seniorów 65+

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.