Bydgoszcz oferuje pomoc psychologiczną dla nauczycieli i lekarzy. Powstają też lokalne sieci pomocy

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
mc

Bydgoszcz oferuje pomoc psychologiczną dla nauczycieli i lekarzy. Powstają też lokalne sieci pomocy

mc

Bydgoski ratusz oferuje pomoc psychologiczną w czasie epidemii. Specjaliści organizują się też sami, powstają lokalne, bydgoskie i ogólnopolskie sieci pomocy.

Bydgoski ratusz oferuje wsparcie psychologów dla osób, które pozostają w kwarantannie. Specjalne dyżury uruchomione zostały w Poradniach Psychologicznych 1 i 2.

"Centrum Komunikacji Klinicznej razem z Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy uruchomiło dla wsparcie w postaci konsultacji psychologicznych świadczone telefonicznie lub on-line dla wszystkich nauczycieli" - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Bydgoszczy. Na pomoc mogą liczyć również lekarze. Dla nich uruchomione zostały dyżury psychologiczne współtworzone przez zespół CKK wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 2 im. dra Jana Biziela oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Centrum Medycznym Gizińscy.

Wystarczy wejść na stronę miasta i wybrać kalendarz dyżurów psychologów dla nauczycieli. W razie wątpliwości i pytań można skontaktować się z psychologiem Magdaleną Pawlikowską dzwoniąc na numer 606 172 240.

Niezależnie od pomocy instytucjonalnej specjaliści psychologowie i psychoterapeuci organizują się, m.in. za pośrednictwem fanpage'u na Facebooku "Widzialna Ręka". Bydgoską podgrupę strony założyła Joanna Gorce-Balut. - Zgłosiło się sporo specjalistów (...) Jeśli ktoś jest terapeutą, psychoterapeutą, psychiatrą i czuje się na siłach, by pracować ze służbą medyczną, niech się zgłasza do administratorów grupy Widzialna Ręka - Bydgoszcz. To muszą być doświadczeni terapeuci, gotowi za darmo służyć wsparciem online lub telefonicznym. Stworzę bazę telefonów i przekażę szpitalom, by rozwiesili w pokojach socjalnych lekarzy i pielęgniarek. Myślę, że terapeuci będą potrzebni wielu innym grupom - mówi w rozmowie z Aleksandrą Lewińską dla Gazety Wyborczej.

Powstała też ogólnopolska inicjatywa "Psychologowie dla społeczeństwa". Jej pomysłodawcą jest psycholog z Torunia, Krystian Rubacha. Dzięki niemu ledwie w ciągu dwóch dni udało się zwołać prawie około 200 specjalistów z całego kraju. Oferują pomoc nieodpłatnie, bezinteresownie, przez internet.

- Mieszkamy w różnych częściach Polski, a naszym celem jest niesienie bezinteresownej pomocy tym, którzy tego potrzebują - piszą założyciele PDS i dodają: "Jako specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym chcemy okazać wsparcie ciężko pracującym przedstawicielom innych zawodów medycznych i całemu społeczeństwu”. Powstała strona psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl. Specjaliści zaznaczają jednak, że świadczona przez nich pomoc nie dotyczy psychoterapii rozumianej jako leczenie występujących zaburzeń psychicznych, a jedynie skutków obecnej wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Psychologowie proszą, by nie traktować ich jak "przychodni".

mc

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.