Wojciech Kulig

Budowa ruszy w 2017. Europejski szlak rowerowy w naszym regionie

Koszt całości projektu wyniesie 988 tysięcy euro. Wartość budowy odcinka w województwie zachodniopomorskim osiągnie kwotę 160 tysięcy euro. Zakończenie Fot. Materiały Urzędu Marszałkowskiego Koszt całości projektu wyniesie 988 tysięcy euro. Wartość budowy odcinka w województwie zachodniopomorskim osiągnie kwotę 160 tysięcy euro. Zakończenie budowy trasy w naszym regionie planowane jest w 2019 roku. Jednakże w pierwszej połowie 2018 roku będzie już gotowy modelowy odcinek ścieżki
Wojciech Kulig

Już w 2017 roku rozpoczną się prace przy budowie trasy rowerowej EuroVelo 10 w powiecie sławieńskim. Dzięki tej trasie będziemy mogli objechać rowerem całe Morze Bałtyckie.

Szlak EuroVelo 10 to system tras rowerowych przebiegających przez 7 krajów europejskich, m.in. przez Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję i Finlandię. Z naszego regionu rowerem będzie można objechać dookoła basen Morza Bałtyckiego. Na trasie znajdą się m.in. wiaty wypoczynkowe z tablicami informacyjnymi oraz miejsca parkingowe dla rowerów.

- Projekt ten w naszym województwie wpisuje się w sieć europejską i będzie łączył Świnoujście ze Złakowem w gminie Postomino. Zostanie w pełni zrealizowany w najbliższych latach w ramach Koncepcji Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego. W województwie zachodniopomorskim w dużej części trasy te już istnieją. Obecnie niezależnie od siebie realizują je poszczególne regiony -informuje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

A jak dokładnie będzie wyglądał przebieg trasy EuroVelo 10 w powiecie sławieńskim? Już wiadomo, że szlak poprowadzony zostanie przez dwie gminy - Darłowo i Postomino. Rozpocznie się w Dąbkach. Stąd wybudowany zostanie odcinek wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 203, aż do Darłówka, skąd będziemy jechać obok plaży do Wicia. Kolejne miejscem będzie Jarosławiec, następnie dojedziemy w pobliże jeziora Wicko Morskie. Stamtąd dostaniemy się do Łącka, Królewa, Marszewa i dalej do Złakowa, gdzie rozpocznie się pomorski odcinek EuroVelo 10. Obecnie gmina Darłowo oraz Postomino są w fazie wstępnej realizacji projektu i opracowywania budżetu na ten cel. - Będziemy składać wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o zrealizowanie odcinka trasy rowerowej od przekopu za Darłowem do Wicia. Pieniądze chcemy zabezpieczyć na 2017 i 2018 rok - informuje Ewa Świtalska-Pacholska z Urzędu Gminy Darłowo.

- Próbowaliśmy jako gmina stworzyć ścieżkę rowerową w okolicach Królewa. Niestety, w tym roku już na pewno nam się to nie uda. Jednak w kolejnych latach we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich będziemy chcieli zrealizować odcinek od Królewa do Złakowa. Tam obecnie trzeba jechać po jezdni - usłyszeliśmy od Aleksandry Kurek, zastępcy wójta gminy Postomino.

Przebieg trasy rowerowej jest opracowywany przede wszystkim z myślą o turystach. Będzie prowadził w pobliżu jezior, rzek i lasów. Ponadto podczas rowerowej wyprawy zobaczymy niezwykłe zabytki i przejedziemy przez parki narodowe, które szczycą się wysokim miejscem w światowym rankingu. - W ramach projektu „Rowerem przez Południowy Bałtyk” stworzymy dodatkowo modelowy ok. 10 km odcinek, na którym wybudowane zostaną przystanie rowerowe z dostępem do wifi, ładowarkami telefonów komórkowych i rowerowymi zestawami naprawczymi. Dodatkową atrakcją będzie 100-metrowy odcinek z fosforyzującej nawierzchni lub z diodami LED. Całość będzie umiejscowiona w gminie Trzebiatów -dodaje Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.