Białystok. Sejmik wspomógł PKS Nova 7 mln zł. W 2020 roku spółka odnotowała prawie 13 mln zł straty

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
wal

Białystok. Sejmik wspomógł PKS Nova 7 mln zł. W 2020 roku spółka odnotowała prawie 13 mln zł straty

wal

Siedem milion złotych dokapitalizowania otrzyma od województwa podlaskiego PKS Nova. Pieniądze spółka ma przeznaczyć na spłatę zobowiązań i plany rozwojowe spółki.

W 2020 roku PKS NOVA zanotował stratę na poziomie 12,9 mln zł. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 45,44 mln zł. W 2019 roku było to 66,5 mln. Na ten ubytek wpłynęła sytuacja pandemiczna, która już w marcu 2020 roku odcisnęła swoje brzmienie na przychodach spółki. Jednak nie w takim zakresie jak to miało miejsce miesiąc później.

W kwietniu 2020 roku spółka zanotowała przychód z tytułu przewozu osób w kwocie 463 tys. zł. Rok wcześniej w marcu było to 3,89 mln zł. W maju 2020 roku PKS Nova miała 593 tys. Zł przychodu, a w tym samym okresie roku poprzedniego 4,1 mln zł.

- To jest tylko wycinek dwóch-trzech miesięcy roku ubiegłego, ale ta sytuacja trwa nadal. Co prawda już notujemy ruch i widać ten wzrost w przewozach, ale to jeszcze nie jest jeszcze taki przychód, jaki uzyskiwaliśmy w 2019 roku – wyliczał radnym na sesji sejmiku prezes PKS NOVA Marcin Doliasz.

Jego zdaniem to bezpośrednio przełożyło się na stratę i wynik finansowy spółki. Już pod koniec lipca 2020 roku przewoźnik wystąpił o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej do Polskiego Funduszu Rozwoju.

- W odróżnieniu od małych czy średnich firm, przy takich jak nasza fundusz inaczej wylicza stratę. W naszym przypadku ustalił ją 6,2 mln. 31 marca wystąpiliśmy o umorzenie 70 proc. Tej straty, czyli 4,6 mln. Bezpośrednio przełoży się to na wynik spółki, który będzie in plus. Do spłaty pozostanie kwota 1,5 mln w ramach pożyczki zwrotnej – tłumaczył radnym prezes spółki.

Dodał, że obserwowany jest wzrost sprzedaży biletów tydzień do tygodnia o 30 proc.

- Stąd optymistyczne założenie, co do przyszłości spółki – prognozował Marcin Doliasz. - Oczywiście mamy świadomość, że na przełomie lipca i sierpnia będzie zastój, ale już od września, jeśli nie powtórzy się scenariusz pandemiczny, powinniśmy wychodzić na prostą.

Spółka chce pozyskać, jak najwięcej gmin do obsługi, w ramach dowozu dzieci i młodzieży do szkół. Jak też skupia się na liniach użyteczności publicznej. Z tego tytułu zamierza w 2021 roku pozyskać prawie 15 mln zł.

- Pomimo straty optymistyczne podchodzimy do problemów, gdyż cały rynek został dotknięty nieszczęsną chorobą – wyjaśniał prezes.

- Chciałbym, aby pan podchodził nie optymistycznie, ale realistycznie – rozpoczął dyskusję radnych przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski. - Na pewno są linie, które są szalenie nierentowne i trzeba coś z nimi zrobić lub z nieuzasadnionymi kosztami.

Prezes przypomniał, że w okresie pandemicznym spółka zawiesiła dużą cześć linii. Żeby nie generować kosztów związanych z paliwem.

- W kwietniu 2020 roku na przestoju ekonomicznym przebywało 434 pracowników, w maju 507, w czerwcu 474, w lipcu 293 – wyliczał Marcin Doliasz. - W porozumieniu z samorządami staramy się poprawić rentowności linii, zanim zapadnie decyzja o ich zamknięciu lub likwidacji.

Radny Karol Pilecki pytał o koszty utrzymania kierowców i pracowników biurowych.

- Koszt wynagrodzeń kierowców w 2020 roku wyniósł prawie 25,94 mln zł. W 2019 roku było to 25,48 mln zł. - wyliczał prezes.

Waldemar Kwaterski pytał, czy to prawda, że PKS NOVA na linii Suwałki-Warszawa wykonuje jeden kurs dziennie, a prywatny przewoźnik pięć.

- Na dzień dzisiejszy istnie linia Białystok-Warszawa i Suwałki-Warszawa. W planach mamy ich połączenie – wyjaśniał Marcin Doliasz.

Waldemar Kwaterski dodał, że gdyby było zapotrzebowanie na dwa kursy do stolicy, to wtedy takie łączenie ma sens.

- Ale nie w sytuacji, gdy prywatny przewoźnik realizuje ich pięć. Widać, że jest na nie zapotrzebowanie. Dlatego proszę o weryfikację - tłumaczył radny.

- Oczywiści weryfikacja jest potrzebna, ale my pracujemy na danych historycznych i bieżących. Stąd nasze prognozy. Trudno prowadzić taki kurs przy koszcie złotówki z kilometra. By nam się to opłacało musi uzyskać 3,66 zł z kilometra. Na ten moment to jest próg graniczny, by nie wpadać w jeszcze większe koszty – wyliczał Marcin Doliasz.

Poinformował, że średni wiek autobusu w spółce to 22 lata.


- Nie zmieniając tego taboru niedługo spółka nie będzie miała czym pracować -prognozował prezes.

Waldemar Kwaterski zauważył, że potrzebny jest program naprawczy spółki.

- To nie pierwsza dotacja od sejmiku. Za pół roku zwróci się pan o kolejną – prognozował radny.

Według prezesa odmłodzenie taboru ma zmieć ten stan rzeczy.

- Aby pokryć zapotrzebowanie na trasach długich potrzeba nam młodszych autobusów – mówił prezes.

Radny Jarosław Dworzański zaznaczył, ze wolałby rozmawiać na temat dofinansowania pewnych nierentownych linii niż upieraniu się przy wysyłaniu autobusów do Gdańska, Zakopanego.

- Tam jest sporo prywatnych przewoźników i PKS Nova nie ma z czym z nimi konkurować – podkreślił radny Koalicji Obywatelskiej.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że radni dyskutują tak jak by nie było pandemii.

- Dla przykładu ubytek Białostockiej Komunikacji Miejskiej za 2020 rok ze sprzedaży biletów to 12 mln złotych – tłumaczył marszałek.

Dodał, że do Krajowego Planu Odbudowy województwo zgłosiło zamiar zakupu autobusów.

Przypomniał, że województwo dokapitalizowało w ubiegłym roku PKS Nova kwotą 1,8 mln zł. Obecna kwota 7 mln ma w części iść na zobowiązania spółki (m. in. ZUS), a w części na inwestycję w przyszłość.

- Musimy być przygotowani do tego co będzie się działo po wakacjach. Teraz musi przetrwać , uregulować pewne zobowiązania i działać – mówił marszałek.

Ostatecznie sejmik zgodził się na dokapitalizowanie PKS Nova w ramach uchwały o zmianie budżetu na 2021 rok.

wal

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

vyu83561

Nie ma to jak finansować prywatną spółkę. Nie wystarczy, że biorą pieniądze za napis "Białystok" na dworcu?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.