Agnieszka Kamińska

Bezrobocie mocno spada na Kociewiu

Bezrobocie mocno spada na Kociewiu Fot. Małgorzata Genca
Agnieszka Kamińska

Liczba bezrobotnych w powiecie starogardzkim spadła o 69,8 proc. To wskaźnik wynikający z porównania liczy osób bez pracy w miesiącu czerwcu 2013 i 2017 r. Jest to najlepszy wynik na Pomorzu. Duże spadki zarejestrowano również w powiecie lęborskim (65,1 proc.) i nowodworskim (63,9 proc.).

- Bardzo nas cieszą dane płynące z rynku pracy, a w szczególności te dotyczące naszego powiatu - twierdzi Arkadiusz Banach, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starogardzie Gdańskim. - Wysoki spadek bezrobocia rejestrowanego, wzrost zatrudnienia i liczby podmiotów gospodarczych to informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na społeczno-gospodarczą rzeczywistość naszego lokalnego rynku pracy. W takich realiach kreują się nowe wyzwania dla funkcji urzędu pracy. Rozszerzamy ofertę skierowaną do pracujących. Planujemy ściślej współpracować z ośrodkami pomocy społecznej w aktywizacji osób biernych zawodowo. Postawiliśmy też na rozwój doradztwa zawodowego w szkołach.

Dodajmy, że w powiecie takie firmy jak Iglotex czy Steico prowadzą specjalne programy dla uczniów. Młodzi ludzie po ukończeniu klas pod patronatem tych firm mają w nich zagwarantowane zatrudnienie. Stopa bezrobocia w powiecie starogardzkim wyniosła na koniec lipca 6,1 proc. Spada od początku roku. W styczniu bezrobocie wynosiło bowiem 8,8 proc., w kwietniu - 6,6 proc, a już w czerwcu spadło do 6,1 proc. Na całym Pomorzu stopa bezrobocia na koniec lipca wyniosła 5,8 proc. Ten wskaźnik dla całego kraju wyniósł zaś 7,1 proc. Na Kociewiu najwyższy spadek liczby bezrobotnych w lipcu (w porównaniu z czerwcem) zanotowano na terenie miasta Starogard Gd. oraz miasta i gminy Skarszewy. Z kolei najwyższy wzrost bezrobotnych miesiąc do miesiąca odnotowano w gminie Starogard Gd. - Zdarzały się miesiące, gdy stopa bezrobocia na naszym terenie była nawet niższa niż ta w województwie. Jednak pewnie jeszcze niektórzy z nas pamiętają, że wskaźniki bezrobocia sięgały 30 procent. Taka sytuacja miała miejsce wcale nie tak dawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu. Na obecny, tak dobry wynik pracujemy od kilku lat, co zresztą wyraźnie jest widoczne w statystykach - mówi Leszek Burczyk, starosta starogardzki.

Na Pomorzu najniższe bezrobocie na koniec czerwca odnotowano w Sopocie (2,3 proc.), Gdyni (3,2 proc.), Gdańsku (3,4 proc.). Świetny wynik zarejestrowano w powiecie kartuskim - 3,8 proc. Najwyższe bezrobocie mamy za to w powiecie człuchowskim. Wyniosło ono 13,5 proc.

a.kaminska@prasa.gda.pl

Agnieszka Kamińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.