Bez płatnego parkowania w soboty w Sopocie? Radni podjęli decyzję

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Ewa Andruszkiewicz

Bez płatnego parkowania w soboty w Sopocie? Radni podjęli decyzję

Ewa Andruszkiewicz

Na poniedziałkowej sesji radni przegłosowali nową uchwałę uniemożliwiającą pobór opłat za parkowanie aut w soboty. Płatne postoje na terenie kurortu będą obowiązywać, podobnie jak w Gdańsku i Gdyni, od poniedziałku do piątku.

Zmianę uchwały Rady Miasta Sopotu wymusił niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznający pobieranie opłat za parkowanie aut w soboty za niezgodne z prawem. Według nowych zapisów płatne postoje na terenie kurortu będą obowiązywać, podobnie jak w Gdańsku i w Gdyni, od poniedziałku do piątku.

Choć uchwałę w tej sprawie przegłosowało na poniedziałkowej sesji 20 radnych, nie wiadomo jeszcze, jak długo mieszkańcy i przyjezdni będą się mogli cieszyć bezpłatnymi sobotami. Władze Sopotu już bowiem zaznaczają, że choć wyrok sądu szanują, to niekoniecznie się z nim... zgadzają. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia najprawdopodobniej złożą apelację.

- Nowa uchwała przyczyni się do całkowitego zakorkowania miasta. Obserwujemy to w każdą niedzielę, kiedy parkowanie odbywa się bez ładu i składu. Teraz to samo będziemy mieć w soboty, stąd nasz upór, by zmienić obowiązujące przepisy - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - W gminach turystycznych płatne parkowanie przez cały tydzień, także w weekendy, jest po prostu potrzebne. Co ważne, strefy płatnego parkowania rozszerzamy zawsze na wniosek mieszkańców. Dobrze by było, żeby to samorząd miał głos decydujący w tej sprawie, a nie politycy stacjonujący w Warszawie, którzy nie znają specyfiki każdego miasta - dodaje.

Z argumentami władz kurortu nie zgadzają się przedstawiciele stowarzyszenia „Mieszkańcy dla Sopotu”, jak i poseł Magdalena Błeńska, obecna na sesji.
- Cieszę się z decyzji radnych i z tego, że Sopot w końcu zacznie przestrzegać prawa. Wprowadzanie stref płatnego parkowania nie jest jedynym rozwiązaniem na zapewnienie rotacji samochodów. Uważam, że dla mieszkańców parkowanie powinno być całkowicie bezpłatne.

W innych miastach

BYTÓW
Radni zdecydowali o zniesieniu opłat za parkowanie w soboty. Gdyby nie zmienili zapisów uchwały, opłaty za parkowanie w soboty najpewniej i tak zostałyby zniesione, ponieważ zaskarżenie obowiązujących przepisów do sądu zapowiedział kilka tygodni wcześniej Ryszard Krzemianowski, szef Prokuratury Rejonowej w Bytowie. (ŁB)

TCZEW
Tczewska prokuratura zaskarżyła uchwałę pelplińskich radnych. Chodzi o pobieranie opłat za parkowanie przy miejskim targowisku w weekendy. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. - Intencją uchwały była chęć rozwiązania problemu braku miejsc parkingowych w dni targowe - wyjaśnia Dariusz Górski, zastępca burmistrza miasta i gminy Pelplin. - Parking został zbudowany z projektu unijnego i jest przeznaczony dla obsługi targowiska. Wcześniej obserwowaliśmy, że część z parkujących stawiała tam samochody nawet na kilka dni. Po wprowadzeniu opłaty problem został rozwiązany - nastąpiła większa rotacja aut. Uchwała nie została zakwestionowana przez wydział prawny wojewody, ale ze względu na pojawiające się wątpliwości, zawieszamy jej stosowanie do chwili otrzymania ostatecznej wykładni prawa. (KFU)

Ewa Andruszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.