Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ben Macintyre: Jestem wdzięczny za swobodę w dzieciństwie

Czytaj dalej
Fot. Thomas Heaton/REX Shutterstock
Ben Macintyre

Ben Macintyre: Jestem wdzięczny za swobodę w dzieciństwie

Ben Macintyre

Eksperci twierdzą, że zbyt ściśle nadzorujemy życie naszych dzieci. Felietonista „Timesa” Ben Macintyre wspomina swoje zupełnie odmienne dzieciństwo - pełne nieskrępowanej swobody. Czy dzięki temu wyrósł na człowieka prężnego w działaniu, odpornego na stres i nowe wyzwania? Nie jest tego wcale taki pewien.

Wychowywałem się w Szkocji. Żeglowałem bez kapoka i nosiłem ze sobą wiatrówkę. Pozwalano nam chodzić samopas.

Wczesne lata siedemdziesiąte. Moi rodzice doprowadzili wychowanie w duchu tego, co dziś nazywamy metodą „hands off”, do samej granicy. Metoda ta polega na unikaniu zbędnej ingerencji. Dzieci mają być samodzielne, odważne i zaradne.

Pamiętam, że całe, nieskończenie długie letnie wakacje włóczyliśmy się swobodnie po okolicy niemal zupełnie bez nadzoru. Takich wakacji było więcej. W końcu razem z siostrą i bratem rodzice zabrali mnie ze szkoły i postanowili, że będą uczyć nas w domu. Tak więc - mniej lub bardziej - teraz mogliśmy szaleć całymi dniami.

Matka i ojciec posiadali na odległych wyżynach Argyll wiejski domek - bez prądu, bieżącej wody i telefonu. Jak okiem sięgnąć wrzosowiska i lasy. Najbliższy sąsiad mieszkał niemal pięć kilometrów od nas. Powiedzmy od razu - nie chodziło o żaden celowy, hipisowski eksperyment społeczny. Rodzice po prostu uznali, że w takim miejscu próby kontrolowania nas czy kierowania naszym życiem nie mają sensu. Pozwalali nam więc włóczyć się, gdzie chcemy i kiedy tylko dusza zapragnie.

Nie pamiętam żadnych sztywno ustalonych godzin spania, posiłków czy mycia. Nie przypominam sobie, bym musiał robić coś nakazanego czy stawiać się w wyznaczonym miejscu. Pełna dowolność. Nie miałem zegarka ani skarpet. Ale miałem broń - wiatrówkę kaliber 22, a później składaną strzelbę myśliwską, siekierę, nóż i wędkę.

Rodzice zaopatrywali nas w żywność, świece i środki odstraszając muszki oraz owady, które targaliśmy w sakwach przytroczonych do grzbietów dwóch górskich kucyków, równie upartych i umorusanych jak my. Często spaliśmy w namiocie na plaży lub w zdezelowanej drewnianej chacie spoglądając wieczorami na wody cieśniny Sound of Islay.

Według neuropsychologa Williama Stixruda i pedagoga Neda Johnsona, autorów wydanej właśnie książki o wychowaniu dzieci „The Thriving Child”, dzisiejsi rodzice spędzają zbyt wiele czasu mówiąc im, co i kiedy mają robić. W ten sposób zmieniają je w zestresowane, poddane „mikrozarządzaniu” i nadmiernie chronione przed wszystkim „kluchy”.

- Ulegamy naciskom ze strony społeczeństwa, co może skutkować przejęciem nadzoru nad wszystkimi aspektami życia naszych dzieci i sprawić, że będą czuły się przytłoczone, poddane nadmiernej rodzicielskiej ingerencji, pozbawione motywacji i przeładowane z góry wyznaczanym planem dnia - piszą autorzy.

Zgodnie z ich tezami moje „wyzwolone” wakacje - zaczęły się w siódmym roku życia - winny uczynić mnie człowiekiem „prężnym w dzianiu, odpornym na stres i gotowym do podejmowania nowych wyzwań”.

Nie jestem pewien, czy tak było. Wolność stanowiła „mieszane” błogosławieństwo.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ben Macintyre

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.