Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Animalsi kwestionują wyniki badań koni z Morskiego Oka

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Tomasz Mateusiak

Animalsi kwestionują wyniki badań koni z Morskiego Oka

Tomasz Mateusiak

Organizacje walczące o prawa koni pracujących na drodze do Morskiego Oka kolejny rok z rzędu nie zgadzają się z wynikami badań, jakim te zwierzęta standardowo poddaje się w połowie czerwca.

Zdaniem „animalsów” nie jest możliwe, aby spośród 250 koni poddanych badaniom ani jeden nie miał choćby najmniejszych dolegliwości ortopedycznych.

- „To nawet statystycznie niemożliwe, bo w poprzednich przebadano podobną liczbę koni pracujących na szlaku do Morskiego Oka i kilka kulawiących koni wykryto” - czytamy na stronie internetowej prowadzącej przez walczącą o prawa zwierząt Fundację Viva.

Doktor weterynarii Bożena Latocha (ze strony „animalsów” uczestniczyła w czerwcowej akcji końskich badań) obarcza winą Tatrzański Park Narodowy za to, że komisja weterynarzy nie wykryła góralskich koni z chorymi nogami. Jeszcze w styczniu ustalono bowiem, że pracownicy TPN przygotują długą na kilkadziesiąt metrów, utwardzoną drogę, po której będą biegły badane zwierzęta. Tam lekarz ortopeda miał obserwować, czy nie kuleją.

Droga została zbudowana, ale zamiast asfaltu (nawierzchni, na której normalnie pracują konie) wysypano ją szutrem. Ten przy padającym w trakcie badań deszczu zrobił się grząski i końskie kopyta zapadały się nawet na kilka centymetrów.

- „To ostatnie powodowało, że lekarze nie widzieli całych końskich kopyt i nie potrafili wyłapać nieprawidłowości” - czytamy w oświadczeniu dr Latochy.

Co na to TPN? Tłumaczy, że do badania zatrudniono wybitnego eksperta, posiadającego 50 lat stażu końskiego ortopedę - lekarza weterynarii Janusza Okońskiego. Ten nie zgłaszał zastrzeżeń do nawierzchni drogi i nawet po zakończeniu badań podtrzymał, że metodologia obserwacji zwierząt była prawidłowa.

- Trudno nam podważać niezaprzeczalne kompetencje pana doktora - mówi Paulina Kołodziejska z TPN.

Czytaj więcej:

 • Chcieli wyłapać „kulawizny”
 • Droga była zbyt grząska?
 • Górale: To hucpa!
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Mateusiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.