Aleksandra Dulkiewicz: Tereny Westerplatte przekazał miastu Gdańsk w 1993 roku wojewoda Maciej Płażyński. Teraz zabrano je siłą! [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Barbara Szczepuła

Aleksandra Dulkiewicz: Tereny Westerplatte przekazał miastu Gdańsk w 1993 roku wojewoda Maciej Płażyński. Teraz zabrano je siłą! [rozmowa]

Barbara Szczepuła

- Tereny Westerplatte przekazał miastu Gdańsk w 1993 roku wojewoda Maciej Płażyński. Teraz przy pomocy specustawy czyli siłą, tereny te miastu się zabiera- mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Spodziewała się Pani, że będzie tak trudno?
Moja jedenastoletnia córka powiedziała mi kilka dni temu po przeczytaniu wpisów na swój temat: - Wiedziałam, że będzie ciężko, ale nie sądziłam, że aż tak… Jeśli chodzi o miasto, to jesteśmy przecież w permanentnym konflikcie! Ten konflikt dotyczy i kwestii samorządowych, i dziedzictwa historycznego. Dowiedzieliśmy się nagle, że w Gdańsku ma powstać jakaś nowa instytucja związana z dziedzictwem Solidarności. Konkurencyjna do Europejskiego Centrum Solidarności. To znaczy, że państwo PiS używa w stosunku do samorządu niczym nieskrępowanej siły!

Wydawało się, że po tragicznej śmierci prezydenta Adamowicza nienawistnicy trochę przyhamują.
Z tego zła miało zrodzić się jakieś dobro, ale nic takiego nie nastąpiło. Już podczas kampanii przed marcowymi wyborami prezydenckimi pojawiły się szkalujące mnie teksty… Ale im więcej hejtu się na mnie wylewa, tym częściej spotykam się z ludzką życzliwością. To mnie bardzo cieszy, choć oczywiście wolałabym żyć w świecie bez hejtu, debatować z ludźmi, którzy potrafią patrzeć prosto w oczy.

Czytaj także: Kobiety protestują w obronie prezydent Aleksandry Dulkiewicz

Czy pani wie, dlaczego zabójca prezydenta Pawła Adamowicza nie został dotąd osądzony?
Słyszę, że trwają ciągle badania sprawcy. Obawiam się, że nie ma co liczyć na szybki proces i wyrok.

Będą przeciągać?
(milczenie) Nie chciałabym nikogo wskazywać palcem, ale myślę, że to, co się dzieje dziś w Polsce - szczególnie chodzi mi o niszczenie sądownictwa - może nasuwać różne wątpliwości.

Po zabójstwie prezydenta minister Ziobro obiecywał, że będzie zwalczał mowę nienawiści…
… a tymczasem w Ministerstwie Sprawiedliwości, pod kierownictwem jego zastępcy, powstała - jak opisują media - wielka farma trolli, która atakowała sędziów. Wydaje mi się, że to wierzchołek góry lodowej, że mogą istnieć kolejne farmy trolli, które mają niszczyć inne grupy społeczne.

Na przykład samorządowców.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, czy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotykają się z nienawiścią na co dzień. Myślę czasem, że jako współpracownicy pana prezydenta Adamowicza nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, by skutecznie zadbać o jego dobre imię. Nie reagowaliśmy na każdą złą wypowiedź, na każdy wredny mejl, nieprawdziwy komentarz, kłamliwy tweet… Dziś wiemy, że trzeba było działać bardziej zdecydowanie. Poprosiłam moich współpracowników, by każdą hejterską wypowiedź, która do nich trafi, zgłaszali policji. I tak robimy. Zdarzają się listy, których autorzy cieszą się ze śmierci pana Prezydenta, inni piszą, że powinno być więcej takich Stefanów W. (milczenie) To trudne.

Przerażające.
Najgorsze, że w rozgrywki polityczne włącza się dzieci.

Zobacz też! Aleksandra Dulkiewicz: Godne obchody, choć bez głów państw [rozmowa]

Pięcioletniego synka sędziego Markiewicza. Pani córkę, o czym już mówiłyśmy, Po chamskim wpisie Krzysztofa Wyszkowskiego wiele osób stanęło po pani stronie.
Dodam jeszcze syna Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Rzeczywiście, po wpisach Wyszkowskiego bardzo dużo ludzi okazało mi swoje wsparcie i życzliwość. Myślę, że granice, których przekraczać nie wolno, przesuwane są coraz bardziej. Że dochodzimy do ściany. W naszej kulturze nie ma zgody na to, by włączać dzieci do brudnej gry politycznej. Chodzi nie tylko o mnie, ale o całą naszą wspólnotę.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Barbara Szczepuła

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

silnamor

W 1939, zabrał Hitler. W 2019 zabrał Kaczyński. JAKA TO KRĄGŁA ROCZNICA.

rychlik7

Gdyby polityka była czysta to po przegranych wyborach następna władza zapełniłaby więzienia obecnymi władcami. Ale tak nie będzie bo nie ma już uczciwych polityków. /jeżeli są to na marginesie swoich ugrupowań, gdyż są "niepewni"/.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.