40 lat od pierwszej pielgrzymki Ojca. To była eksplozja wiary i nadziei

Czytaj dalej
Jolanta Tęcza-Ćwierz

40 lat od pierwszej pielgrzymki Ojca. To była eksplozja wiary i nadziei

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Przyjechał do siebie, do domu. Po raz pierwszy - jako papież. W niedzielę mija 40. rocznica pamiętnej mszy Jana Pawła II na Błoniach. Zgromadziła ona rekordową liczbę (dwa miliony) wiernych. Cała pielgrzymka odmieniła Polskę.

Tamten czerwiec był słoneczny, upalny. I bardzo, bardzo radosny. Pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia” - „Raduj się Matko-Polsko”.

To wtedy papież powiedział słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!”. 40 lat temu Jan Paweł II stał się inspiratorem przemian społecznych, jakie niebawem miały nastąpić. Rok później powstała Solidarność, a w 1989 roku nastąpił oficjalny koniec komunizmu w Polsce.

Podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny papież odwiedził głównie małopolskie miasta: rodzinne Wadowice, ukochany Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Nowy Targ i Oświęcim. Poza tym - Warszawę i Gniezno. Wszędzie witały go tłumy wiernych. Panowała atmosfera skupienia i wzajemnej życzliwości.

W homilii wygłoszonej podczas słynnej mszy na Błoniach 9 czerwca (w niedzielę minie równe 40 lat od tejchwili) Ojciec Święty wspomniał m.in. o męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława. Powiedział wówczas:

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, jak to objawił św. Stanisław i błogosławiony Maksymilian Maria Kolbe”.

Na zakończenie papież dał wskazówki, abyśmy trwali w wierze, abyśmy nie tracili wolności ducha, nie wzgardzili najwyższą Miłością wyrażoną przez krzyż i nie podcinali korzeni, z których wyrastamy. W liturgii uczestniczyły nawet dwa miliony wiernych.

Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu papież odwiedził ojczyznę w sumie dziewięć raz: w 1979, w 1983, w 1987, w 1991 - dwukrotnie, w 1995, w 1997, w 1999 i w 2002 roku.

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.