Jacek Wierciński

12,3 miliona zł więcej dla ofiar Amber Gold

12,3 miliona zł więcej dla ofiar Amber Gold
Jacek Wierciński

O jedną czwartą - z 47 do 59 mln zł urosła w środę kwota zebrana przez syndyka dla poszkodowanych upadkiem słynnej gdańskiej piramidy finansowej.

Zastrzyk 12,3 mln złotych pochodzi od fiskusa i pokaźnie zwiększył pulę, która zostanie wykorzystana do pokrycia wierzytelności, jakie pozostały po spółce oferującej potężne - i jak się okazało iluzoryczne - zyski z inwestycji w kruszce. Zebrane dotąd ok. 59 mln zł wciąż stanowi jednak tylko 10 proc. w szacowanych na astronomiczne 584,5 mln zł wierzytelnościach po Amber Gold.

- 12,3 mln zł pochodzi z puli wcześniej zabezpieczonej w poczet podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2009-10. Przed sądem udało mi się jednak wykazać, że w praktyce w tym okresie spółka nie wypracowała żadnego zysku - wyjaśnia Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold, który zaznacza, że wczorajszy „przelew” niemal zamyka kwestię rozliczeń pomiędzy nim a fiskusem.

Ostatnią sprawą pozostaje 1,65 mln zł z CIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) zapłaconego od zarobków Marcina i Katarzyny P. - twórców piramidy finansowej.

Równocześnie „likwidator bałaganu” liczy, że jeszcze w maju uzyska kolejne miliony złotych dzięki sprzedaży byłej siedziby AG (cena wywoławcza kamienicy przy ul. Stągiewnej w centrum Gdańska wynosi 2,6 mln zł).

Tymczasem przed Sądem Okręgowym w Gdańsku od ponad roku toczy się proces małżeństwa P., któremu m.in. za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy grozi do 15 lat więzienia. Piramidą finansową zajmuje się także specjalna sejmowa komisja śledcza, która zamierza przesłuchać m.in. byłego premiera, a dziś szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz jego syna - Michała (pracował dla OLT Express, linii lotniczych należących do AG).

Jacek Wierciński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.